V Rudém moři se potopil trajekt se 1400 lidmi na palubě

Egyptská dopravní loď klesla ke dnu Rudého moře a vzala s sebou možná přes tisíc lidí. Ze všech 1400 pasažérů a členů posádky se zatím podařilo zachránit jen přes 200 osob. Podle informací českého velvyslanectví se na trajektu neplavili žádní Češi. Pobřežní hlídka společně s vrtulníky egyptského a saúdskoarabského námořnictva neustále prohledávají oblast a sbírají mrtvá těla. Práci jim ztěžuje rozbouřené moře, které bylo patrně i příčinou neštěstí. Loď se potopila přibližně 90 kilometrů od přístavu Safaga, jižně od známého egyptského letoviska Hurghada.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbuzní cestujících v egyptském přístavu Safaga | Zdroj: ČTK

Lidé, které zachránci vylovili z vody živé, byli do nočních hodin na egyptském bitevním křižníku. Šéf flotily firmy, která loď vlastnila, pro katarskou televizi Al-Džazíra zmínil možné příčiny tragédie. "Bylo špatné počasí, v Rudém moři u nedalekého Šarm Šejchu došlo k zemětřesení; byla tam spousta faktorů. Na moři kdekoli na světě dochází v kterékoli době k tragédiím, protože na moři přicházejí neočekávané situace."

Káhira nasadila všechny záchranné prostředky, které má k dispozici. "Ministerstva zdravotnictví, dopravy, námořnictvo, vojenské letectvo, všichni jsme nasadili maximum sil a prostředků pro záchranu životů," uvedl egyptský ministr dopravy Muhammad Luftí Mansúr.

Na operaci se podílejí i saúdskoarabští záchranáři, britské námořnictvo na místo vyslalo svou válečnou loď HMS Bulwark. Vše ale ztěžuje velmi špatné počasí, které panovalo i v době neštěstí. Podle egyptského vojenského letectva leží vrak lodi 600 metrů pod hladinou moře.

35 let stará loď As-Salám 98 se ztratila z radarů krátce poté, co ve čtvrtek v šest hodin večer našeho času vyplula z přístavu Duba v Saúdské Arábii. Loď směřovala do egyptského přístavu Safaga, kam ale dnes ráno nedorazila. Krátce před neštěstím kapitán odeslal zprávu, že by měl do přístavu v Safaze dorazit podle plánu, tedy ve dvě hodiny středoevropského času.

Šéf egyptského námořního úřadu Mahfúd Táhá Marzúk později potvrdil, že loď se potopila několik desítek kilometrů od egyptského přístavu Hurgada mezi půlnocí a druhou hodinou ranní místního času. Většina cestujících v té době spala. Informace o katastrofě způsobila v Egyptě i v celém arabském světě šok.

Egyptský prezident Husní Mubarak naznačil, že na lodi nemusela být dostatečná pohotovostní výbava a vyzval k urychlenému vyšetření příčin nehody.

Jak uvedla egyptská tisková agentura MENA, na lodi bylo 1272 cestujících - 1158 Egypťanů, 99 obyvatel Saúdské Arábie, šest Syřanů, čtyři Palestinci, a po jednom cestujícím ze Spojených arabských emirátů, Ománu, Kanady, Jemenu a Súdánu. Posádku tvořilo téměř sto lidí. Mezi pasažéry nejspíš byli i poutníci vracející se z Mekky.

Kromě pasažérů a posádky bylo na lodi 22 vozidel, 21 kamionů a řada dalších vozidel převážejících zboží. Plavidlo patřící egyptské společnosti Salám Maritime Transport mělo hrubou tonáž 6650 tun.

Sesterská loď As-Salám 95 se v Rudém moři potopila v říjnu po střetu s kyperským obchodním plavidlem. V tomto případě se podařilo zachránit většinu cestujících. V roce 1991 se v Rudém moři při podobné cestě potopila jiná egyptská loď a při neštěstí tehdy přišlo o život na 500 lidí. Vyšetřování tehdy za příčinu označilo navigační chybu kapitána.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme