V Rumunsku další výskyt ptačí chřipky; Turecko hlásí úhyn krocanů

Další tři případy ptačí chřipky se objevily v dunajské deltě v Rumunsku. Oznámil to dnes v Bukurešti hlavní veterinář; případů je tedy celkem šest. Podle něj už byly vybity dvě stovky domácích kachen z okolí prvního zjištěného ohniska nákazy. Na západě Turecka na ptačí chřipku uhynulo asi 2000 krocanů

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V obou rumunských vesnicích, kde se nákaza vyskytla, a v šesti dalších v dunajské deltě je karanténa. Předpokládá se, že nebezpečný virus zanesli do Rumunska stěhovaví ptáci zřejmě z ruského území.

Mezitím odborníci z 80 zemí světa hledali na mezinárodní konferenci ve Washingtonu způsob, jak zabránit šíření ptačí chřipky. Americký prezident George Bush před konferencí apeloval na zdravotnické organizace a farmaceutické firmy. Chce po nich, aby co nejrychleji objevili účinnou vakcínu proti této nebezpečné nemoci. Odborníci totiž varují. Pokud virus ptačí chřipky H5N1 zmutuje do formy přenosné z člověka na člověka, stane se hrozbou pro celý svět.

Špatná zpráva přišla z Turecka. Na západě země na ptačí chřipku uhynulo asi 2000 krocanů, informovala o tom televizní stanice CNN Türk. V Turecku se jedná o první případ této nemoci mezi domácím zvířectvem od propuknutí choroby v Asii. Podle tureckého ministra zemědělství Mehdi Ekera mají úřady situaci pod kontrolou a odpovědné orgány přijaly opatření, která by měla zamezit šíření nemoci.

Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme