V Rumunsku další výskyt ptačí chřipky; Turecko hlásí úhyn krocanů

Další tři případy ptačí chřipky se objevily v dunajské deltě v Rumunsku. Oznámil to dnes v Bukurešti hlavní veterinář; případů je tedy celkem šest. Podle něj už byly vybity dvě stovky domácích kachen z okolí prvního zjištěného ohniska nákazy. Na západě Turecka na ptačí chřipku uhynulo asi 2000 krocanů

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V obou rumunských vesnicích, kde se nákaza vyskytla, a v šesti dalších v dunajské deltě je karanténa. Předpokládá se, že nebezpečný virus zanesli do Rumunska stěhovaví ptáci zřejmě z ruského území.

Mezitím odborníci z 80 zemí světa hledali na mezinárodní konferenci ve Washingtonu způsob, jak zabránit šíření ptačí chřipky. Americký prezident George Bush před konferencí apeloval na zdravotnické organizace a farmaceutické firmy. Chce po nich, aby co nejrychleji objevili účinnou vakcínu proti této nebezpečné nemoci. Odborníci totiž varují. Pokud virus ptačí chřipky H5N1 zmutuje do formy přenosné z člověka na člověka, stane se hrozbou pro celý svět.

Špatná zpráva přišla z Turecka. Na západě země na ptačí chřipku uhynulo asi 2000 krocanů, informovala o tom televizní stanice CNN Türk. V Turecku se jedná o první případ této nemoci mezi domácím zvířectvem od propuknutí choroby v Asii. Podle tureckého ministra zemědělství Mehdi Ekera mají úřady situaci pod kontrolou a odpovědné orgány přijaly opatření, která by měla zamezit šíření nemoci.

Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme