V Rumunsku hrozí kvůli úsporným opatřením pád vlády

Úsporná opatření, proti kterým se bouří část Evropy, by dnes mohla položit rumunskou vládu. O důvěře kabinetu Emila Boca bude hlasovat rumunský parlament.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palác parlamentu

Palác parlamentu | Foto: Pavel Polák

Hlasování souvisí s rozpočtovými škrty a zvyšováním daní, které jsou podmínkou pro půjčku 20 miliard euro od Mezinárodního měnového fondu.

Rumunský parlament je složen ze 332 poslanců a 136 senátorů. Aby vláda padla, je třeba, aby 236 zákonodárců hlasovalo pro pád vlády. Opozice tuto většinu nemá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Crisitna Muntean mluvila na Rádiu Česko o situaci rumunské vlády

„Opozice proto spoléhá na různé parlamentní menšiny. A to právě není teď jasné, jak menšiny budou hlasovat. Třeba maďarská menšina tvrdí, že s pádem vlády nesouhlasí. Na druhou stranu opozice prohlašuje, že jí stačí jenom tři hlasy navíc, aby vyhrála a jedná o tom s různými poslanci. Hlasovat se má dnes odpoledne,“ přiblížila situaci v Rumunsku rumunská mediální poradkyně žijící v Česku Cristina Muntean.

Opozici se podle jejích slov hlavně nelíbí, že rumunským premiérem je nadále Emil Boc. Toto hlasování je už pátým pokusem opozice se ho zbavit. Loni v říjnu se jí to podařilo, ale po dlouhé diskuzi musel prezident jmenovat Boca znovu premiérem.

„Opozice kritizuje ekonomický přístup vlády, klientelismus a snížení výplat ve státní správě. Pravdou je, že kterákoliv vláda v Rumunsku by musela dělat bolestné reformy, snížit deficit rozpočtu, snížit počet státních zaměstnanců a eliminovat korupci,“ pokračovala poradkyně.

Vláda počítala s ekonomickým růstem

O vládních škrtech, které jsou podmínkou pro udělení pomoci MMF, a důvěře vládě se už hlasovalo v létě. Vláda hlasování přežila.

„Některé kroky se vládě od té doby podařily. Problém je, že vláda počítala s ekonomickým růstem v roce 2010, který teď vypadá nereálně. A to přináší další problémy, i když se už rumunská ekonomika začala pomalu oživovat,“ vysvětlila Muntean.

V centru Bukurešti protestuje kolem třiceti tisíc lidí. Obecný pocit v Rumunsku je podle mediální poradkyně ten, že politici dělají neustále jen skandály a nic neřeší.

„Navíc ceny rostou, výplaty klesají a všude je vidět korupce. V tomto kontextu lze frustrace Rumunů pochopit. Navíc hodně Rumunů, kteří pracovali v Itálii či Španělsku, se muselo vrátit domů, protože krize dorazila i do těchto zemí. Rumuni nechápou, proč dvacet let od pádu komunismu musejí pořád žít v bídě a přihlížet korupci,“ popsala nespokojenost Rumunů Muntean.

Rumunsko, druhý nejchudší člen EU, se zavázalo například zreformovat přebujelý veřejný sektor. Nicméně sílící sociální nepokoje snahu o úsporná opatření zpochybňují. I kdyby vláda dnešní hlasování o důvěře přežila, o její má šanci na prosazení reforem se pochybuje.

„Vláda teoreticky má většinu v parlamentu, ale situace je mnohem komplikovanější. Není lehké říct, zda tahle vláda dokáže reformy opravdu prosadit,“ dodala mediální poradkyně.

Dana Votýpková, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme