V Rumunsku jsou tisíce lidí bez střechy nad hlavou

Rumunsko čelí nejhorším povodním za posledních 500 let. Dosud si velká voda vyžádala na tři desítky obětí na lidských životech, materiální škody jdou do miliónů dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy v Rumunsku | Foto: AFP

Nejhůře jsou postiženy čtyři východorumunské župy - Bacau, Braila, Galatsi a Vrancea, kde bylo evakuováno asi třináct tisíc osob. Na sedm set domů voda strhla, deset tisíc dalších poničila. Tisíce lidí tak zůstaly bez střechy nad hlavou a jsou závislé na armádních dodávkách potravin.

Zaplaveno také bylo na sto tisíc hektarů orné půdy. Experti už nyní říkají, že škody přesáhnou následky povodní, které v dubnu a květnu letošního roku postihly západ země a které byly vyčísleny na 596 miliónů dolarů. Rumunská vláda proto rozhodla o poskytnutí čtyřiaosmdesáti a půl miliónu dolarů získaných od Evropské unie na nezbytnou rekonstrukci infrastruktury a rozvoj zemědělství právě na odstraňování škod současných záplav.

Česko dnes poslalo do povodněmi postiženého Rumunska šest nákladních aut s humanitární pomocí v hodnotě asi pět miliónů korun. Auta vypravili hasiči ze skladu Státních hmotných rezerv, který je v Pohořelicích na Břeclavsku.

Naložili šest elektrocentrál a také 4500 balíčků s potravinami a hygienickými potřebami. Konvoj podle mluvčího generálního ředitelství hasičského sboru Petra Kopáčka dorazí do Bukurešti pozítří. Která konkrétní postižená oblast zásilku dostane, zatím není jasné. Rozhodne o tom rumunská strana.

Na situaci v zemi reagovalo také Sdružení Česká katolická charita. Na okamžitou pomoc obětem povodní charita uvolnila ze svého krizového fondu částku tři tisíce amerických dolarů, což je asi 75 tisíc korun, které byly odeslány partnerské organizaci Caritas Romania.

Sdružení Česká katolická charita otevřela sbírkové konto Charita pro Rumunsko: 369-369369369/0800 u České spořitelny Praha 1 (při platbě složenkou prosíme uvádějte číslo účtu ve tvaru 3690369369369/0800) variabilní symbol: 101- Rumunsko.

"Pomáháme prostřednictvím našich partnerů Caritas Romania a mezinárodní charitní sítě Caritas Internationalis," popsal reakci české Charity Vojtěch Rálek, vedoucí oddělení humanitární a rozvojové pomoci do zahraničí. Podrobné informace o situaci a činnosti rumunské Charity najdete na adrese www.charita.cz.

Robert Mikoláš, Naděžda Hávová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme