V Rumunsku se rozpadla koaliční vláda kvůli odvolání ministra

V Rumunsku skončila vláda tvořená levicovými stranami. Kabinet se rozpadl po odchodu sociálních demokratů z vládní koalice, kteří tak reagovali na odvolání svého ministra vnitra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dan Nica (druhý zleva) | Zdroj: ČTK

Ministr Dan Nica musel opustit vládní post z rozhodnutí premiéra Emila Boca kvůli tomu, že nedávno připustil možnost podvodů v nadcházejících prezidentských volbách.

Nicovo prohlášení si mnozí vyložili jako obvinění premiérovy liberálnědemokratické strany ze snahy zfalšovat volby ve prospěch současného prezidenta Traiana Baseska.

Premiér v úterý jmenoval prozatímním ministrem vnitra člena vlastní strany. Basescu, jenž se ve sporu snažil hrát roli prostředníka, navrhl, aby resort převzal nezávislý politik nebo člen opoziční strany.

Premiér do 45 dnů sestaví novou vládu

Sociální demokraté návrh odmítli, protože podle koaliční smlouvy měli vést vlivné ministerstvo oni. Podle jejich předsedy Dana Mircey Geoany sociálnědemokratičtí ministři rezignovali "ze solidarity" s Nicou.

Premiér následně oznámil, že se zbývajícími ministry zajistí fungování prozatímní vlády na dobu 45 dnů, než předstoupí před parlament s žádostí o podporu pro nový kabinet. Sociálnědemokratická strana tvořila vládní koalici s liberálními demokraty od prosince 2008.

Rumunsko prochází v současnosti hlubokou ekonomickou recesí. Aby mohla platit lidi zaměstnané ve státním sektoru, musela vláda požádat o půjčku od Mezinárodního měnového fondu. V minulých týdnech v zemi stávkovali železničáři, soudci a někteří státní zaměstnanci.

Martin Hromádka, Markéta Ševčíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme