V ruské Jaroslavli uctívají tisíce lidí památku hokejistů

Ruská Jaroslavl se loučí s hokejisty týmu Lokomotiv, kteří zemřeli při středečním leteckém neštěstí. Havárii letounu JAK-42 nepřežilo 43 lidí, dva jsou s těžkými zraněními v nemocnici. Očekává se, že posledního rozloučení se zúčastní tisíce lidí, včetně představitelů a hráčů Kontinentální hokejové ligy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smuteční rozloučení v hokejové aréně v ruské Jaroslavli | Zdroj: Reuters

Loučení začalo časně ráno bohoslužbou v Uspěnském chrámu v Jaroslavli. Těla 14 obětí byla potom převezena na hokejový stadion Arena 2000, kam se s nim přicházejí rozloučit podle očekávání tisíce lidí - místních obyvatel, představitelů Kontinentální hokejové ligy i hráčů a trenérů z ruských i zahraničních klubů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Kabrhelová informuje z místa o smutečním rozloučení s hokejisty Jaroslavle

„Všichni chtěli tímto způsobem vzdát hold zesnulým hokejistům z Ruska i zahraničí,“ uvedl prezident Ruské hokejové federace Vladislav Treťjak.

Lidé přinášejí květiny. U stadionu se také rozdávají smuteční stužky. Na Areně jsou vyvěšeny fotografie všech hráčů.

„Je to tragédie, ani nedokážu slovy popsat, jak je mi to líto,“ řekla Českému rozhlasu čtyřicetiletá Natálie Sinicinová, podle níž ztrátu klubu prožívá těžce celé město.

Smutečního rozloučení se zúčastnil i premiér Ruska Vladimir Putin.

Prezident Lokomotivu Jurij Jakovlev během smuteční akce oznámil, že klub se do soutěže Kontinentální hokejové ligy vrátí až napřesrok. Letošní sezónu by měl vynechat.

Po skončení smuteční ceremonie budou těla pohřbena na Leontievském hřbitově v Jaroslavli.Na místo dnešní tryzny přijel také trenér Vladimír Vůjtek, který ještě v loňské sezóně Lokomotiv vedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimí Vůjtek se zúčastnil smutečního rozloučení

„Potkal jsem tady hodně osobností ruského, českého i slovenského hokeje. Byl tady Ivo Šupler, Miloš Říha, byli tady všichni zástupci ruské federace, viděl jsem Jakuševa, Kovalenka, kteří hráli za národní mužstvo. Mnoho také osobností z našich hráčů – byl tu Honza Peterek, Zdeněk Jirgl – hlavně ti, kteří v Rusku něco znamenali,“ popisuje Vůjtek atmosféru dění.

Vladimír Vůjtek | Foto: F. Tichý

Vyšetřovatelé dál rozkrývají příčiny havárie. Náměstek ministra dopravy Valerij Opulov včera označil za možný důvod pádu letadla nedostatečnou rychlost stroje při rozjezdu po odletové dráze. Hypotéza, která tvrdila, že za havárií letadla mohlo být špatné palivo, se také nepotvrdila. První analýza černých skříněk podle expertů potvrdila, že motory letounu byly v pořádku až do střetu s blíže nespecifikovanou překážkou.

Pieta v Havlíčkově Brodě

Pietní setkání se konají i v Česku, v rodištích zahynulých hokejistů. V rodném městě Josefa Vašíčka, v Havlíčkově Brodě lidé přinášejí svíčky, květiny nebo hokejové šály a naproti vchodu do zimního stadionu podepisují kondolenčí knihu. Netají se tím, jak moc je tragédie zasáhla.

„Ráda bych podepsala tu listinu, jestli mohu. Chodím tudy každý den a pana Vašíčka znám velmi dobře, ještě jako malého chlapce, protože je to spolužák mé dcery. Je to chlapec ve věku mých dětí, takže se mě to velmi dotýká. Chci vyjádřit hlubokou soustrast té rodině, nic víc neumím,“ říká paní Ivana v Havlíčkově Brodě.


Zvětšit mapu

Lenka Kabrhelová, Tereza Tomášková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme