V ruské Ufě začaly summity zemí skupiny BRICS a Šanghajské organizace pro spolupráci

Celkem 16 prezidentů se účastní dvou souběžných summitů v ruské Ufě. Schází se tam prezidenti a premiéři skupiny BRICS - Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky a také účastníci summitu Šanghajské organizace pro spolupráci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin zahájil v Ufě summit zemí BRICS | Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin zvlášť srdečně přivítal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a zmínil se také o potížích s klesající obchodní výměnou mezi oběma velmocemi.

Čína projevuje velký zájem o ruský trh, na který ale navzdory politickému spojenectví nemá volný vstup.

Podle ministra ekonomiky Antona Siluanova je Moskva ochotná pustit čínské investory na ruské finanční trhy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pořádání summitů zemí BRICS a Šanghajské organizace pro spolupráci v ruské Ufě mluvil zpravodaj ČRo v Rusku Martin Dorazín

Čínu v poslední době zajímá především ruský těžební průmysl – ropa, plyn a dřevo.

Prezident Vladimir Putin se v rámci summitu už setkal i s indickým premiérem Nárendrou Módím, kterému slíbil, že začne s jógou.

V podvečer pak jednal s brazilskou prezidentkou Dilmou Rousseffovou.

Iniciály pěti nejrychleji se rozvíjejících ekonomik světa s významným vlivem na regionální i globální události tvoří základ zkratky BRICS. Sdružení zahrnuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a od roku 2010 také Jihoafrickou republiku. Skupina pořádá pravidelné roční summity. Letošní hostí předsedající Rusko a v pořadí bude již sedmý.

Rusko se chce summity zviditelnit a přitáhnout vrcholné politiky. Snaží se především ukázat, že sankce proti němu nefungují.

Summity se konají v baškortostánské Ufě, na nejvýchodnější výspě Evropy. Ve městě, které je od Moskvy vzdálené téměř 1200 kilometrů.

Město je sice centrem obchodu v oblasti, ruské úřady se ale dlouhodobě snaží pořádat podobná setkání mimo Moskvu, aby ukázaly, že i ruské regiony jsou na tom poměrně dobře.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme