V ruském Petrohradu už třetí den jednají odborníci o záchraně tygrů

Za dvanáct let by už ve volné přírodě nemuseli žít tygři. Tvrdí to odborníci, kteří se sjeli do ruského Petrohradu jednat o jejich záchraně. Úbytek těchto kočkovitých šelem potvrzují i statistiky Světové banky a Fondu na ochranu přírody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tygr ussurijský

Tygr ussurijský | Foto: ZOO Dvůr Králové

Tygra usurijského, indického a indočínského řadí vědci k ohroženým druhům. Dokonce kriticky ohrožený je pak tygr čínský a sumaterský. Balijského, kaspického nebo jávského tygre už na naší planetě nespatříte, protože vyhynuli. Takové jsou smutné statistiky, které donutily představitele 13 zemí, kde tyto kočkovité šelmy stále žijí, zorganizovat summit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž připravila redaktorka Českého rozhlasu Kateřina Procházková

Odborníci se v ruském Petrohradu snaží nalézt společné řešení na jejich záchranu. Nepodaří-li se jim to, pak tygrům hrozí podle expertů do 12 let vyhynutí. Nutnost rychle jednat, potvrzuje i jeden z účastníků summitu, bhútánský ministr zemědělství a lesnictví:

„Máme velká očekávání. Očekávání, že všechny země, ve kterých stále žijí tygři, se dohodnou na spolupráci na záchranu těchto šelem. Je totiž potřeba jednat bez jakýchkoliv zábran. Tygři se také nepodřizují žádným hranicím nebo zábranám, politickým ani geografickým.“

Světový fond ochrany přírody a další experti odhadují, že ve volné přírodě na celém světě žije v současnosti jen 3200 tygrů. Ještě před sto lety se přitom počty těchto zvířat pohybovaly kolem 100 000. Důvodem této kritické situace jsou podle odborníků především pytláci, zmenšování přirozeného životního prostoru kočkovitých šelem a využívání částí jejich těl v léčitelství.

„Čínská tradiční medicína používá části tygřích těl. Poptávka je tak vysoká a čínská kupní síla stále stoupá, že to bohužel má velký dopad na tygří populace,“ vysvětluje kurátor savců pražské ZOO Pavel Brandl.

Na záchraně divokých tygrů v Číně, zemi, kde jich nejvíce mizí v rukou překupníků, se podílí i známý herec Jackie Chan: „Tygři jsou stejně jako kung-fu součástí čínské kultury a tradice, nenechme je proto vyhynout. Chraňme je a zachovejme pro další generace. Přestaneme-li nakupovat, zastavíme i zabíjení!“

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme