V Rusku finišují přípravy prezidentských voleb. Hlasování začíná večer

Rusko vybere nového prezidenta. Hlasování začíná kvůli časovému posunu v Ruské federaci v nejvýchodnějších částech země již dnes večer středoevropského času. Přítomni jsou již zahraniční poorovatelé, posíleny jsou i policejní hlídky a opozice plánuje bezprostředně po volbách další protesty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský policista střeží vchod do volební místnosti

Ruský policista střeží vchod do volební místnosti | Zdroj: ČTK

Více než 380 tisíc ruských policistů se připravuje na prezidentské volby. Dohlížet budou na pořádek během hlasování, ale i na ohlášené protestní akce. Ty se očekávají po skončení voleb. Dnes v celé federaci platí volební moratorium čili zákaz předvolební agitace.

Ministerstvo vnitra oznámilo, že přijalo všechna opatření nutná k zajištění pořádku v den voleb i v dnech následujících.

Ruská opozice je odhodlána po volbách znovu vyjít do ulic a trvat na svých požadavcích - vypsání nových parlamentních voleb, zavedení politických reforem, které by umožnily konkurenci mezi stranami a propuštění lidí vězněných za politickou aktivitu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín sleduje přípravy na ruské prezidentské volby přímo v ruském Petrohradě

Už na pondělí svolala opozice protestní mítinky v Moskvě i Petrohradě. „Panují pochopitelně obavy, že policie by mohla proti opozici zasáhnout. Do moskevských ulic se chystají vyrazit i příznivci proputinovského tábora, prokremelských mládežnických hnutí, takže tu bude rozhodně rušno. Tito lidé se chystají demonstrovat dokonce už zítra,“ říká naše zpravodajka v Moskvě Lenka Kabrhelová.

Do Petrohradu už dorazila zásilka stanů a má tady po moskevském vzoru vzniknout stanové městečko. Úřady se snažily plánované protesty oslabit tím, že jednotlivým skupinám určily pro shromáždění místa daleko od sebe a od centra.

Komunistům nabídly Leninovo náměstí, občanským aktivistům náměstí Pionýrů a obráncům lidských práv Sacharovovo náměstí. Dá se ale předpokládat, že se většina nespokojených nakonec sejde v centru na nepovoleném mítinku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předvolební atmosféru v Moskvě přiblížila tamní zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová, situaci v Petrohradu nadále sleduje zvláštní zpravodaj Martin Dorazín

Průzkumy mínění vypracované státní sociologickou agenturou VTSIom však stále tvrdí, že většina Rusů je ochotna výsledkům voleb důvěřovat.

Ruské prezidentské volby by do druhého kola mohl dostat Genadij Zjuganov

Číst článek

V zemi se ale mobilizovalo rekordní množství občanů, kteří jsou rozhodnuti zúčastnit se voleb jako pozorovatelé. Mnozí se obávají, že hlasování bude zmanipulováno ve prospěch Vladimira Putina.

Ruská nevládní organizace Golos upozornila, že předvolební kampaň premiéra a kandidáta vládní strany zjevně protěžovala. Drtivou většinu vysílacího času mu věnovaly všechny hlavní televize v zemi.

Voliči budou vybírat z pěti kandidátů prezidenta pro dalších 6 let. Největší šance se připisují současnému premiérovi Vladimiru Putinovi. Předvolební kampaň provázely další masové protesty opozice, která označuje volby za nelegitimní.

Volby pod dohledem?

Po zmanipulovaných parlamentních volbách si dává režim pozor na regulérnost průběhu voleb. Ve volebních místnostech jsou instalovány kamery, aby zaznamenávaly průběh dění. Volební komise oznámila, že záznamy budou veřejně přístupné bez omezení. Přístup však nebude anonymní a bude podmíněn zadáním jména.

Přítomni budou i zahraniční pozorovatelé. Ruským volbám tak bude přihlížet zhruba stovka nezávislých činitelů převážně ze spřátelených zemí – ze Společenství nezávislých států, také z OBSE či Rady Evropy.

Zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín, který sleduje průběh ruských prezidentských voleb v ruském Petrohradě, říká, že problém však nebývá při vlastním hlasování, ale zejména pak při sčítání hlasů.

„Není tolik důležité, jak ti lidé hlasují v jednotlivé místnosti, ale co se s těmi hlasy bude dít potom – to je klasický problém všech zemí, které mají potíže s demokracií,“ říká Martin Dorazín.

Prezidentské křeslo se bude snažit pro příštích šest let obhájit Dimitrij Medvěděv. Jasným favoritem je ale současný premiér Vladimir Putin. O přízeň voličů se budou ucházet ještě předáci tří parlamentních stran Gennadij Zjuganov, Sergej Mironov a Vladimir Žirinovskij.

Martin Dorazín, Lenka Kabrhelová, mta, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme