V Rusku mohou snáze vznikat nové strany. Umožnil to nový zákon

Ruská politická hnutí se budou moci snáze zaregistrovat coby plnohodnotné politické strany. Prezident Dmitrij Medveděv podepsal zákon, který částečně vychází vstříc požadavkům opozice. Udělal to přímo během schůzky s opozičními politiky. Tu ovšem provázela další kontroverze - někteří lídři opozice na ni odmítli přijít.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Medvěděv na setkání s opozičními politiky

Ruský prezident Medvěděv na setkání s opozičními politiky | Zdroj: Reuters

Nový zákon mění podmínky, za kterých se politické uskupení může zaregistrovat jako plnohodnotná politická strana. To byl jeden z požadavků opozice, která si dlouhodobě stěžovala na to, že zpřísnění zavedená v minulých letech v podstatě vylučovala, aby se do politické soutěže zapojil kdokoliv nový.

Stranám teď k uznání úřady bude stačit jenom 500 členů namísto dřívějších 40 tisíc. Mění se i další podmínky, které se týkají například administrativy nebo finančních přiznání a spolupráce s úřady. To vše má podle Dmitrije Medveděva má přispět k tomu, aby se ruští občané mohli snáze zapojit do politického života.

Krok prezidenta ale přivítala jenom část ruské opozice, což dokládá, že v pohledu na nový zákon není jednotná. Medveděv zákon podepsal na schůzce s takzvanou nesystémovou opozicí, což jsou hnutí a uskupení, která dlouhodobě žádají politické reformy. Mnohá z nich se snažila zaregistrovat a zapojit do politického života, ale úřady jim to znemožnily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový ruský zákon, který usnadní registraci politických stran, přiblížila moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Nový zákon přivítal například šéf ruské Pirátské strany. Označil ho za historický a vyjádřil naději, že je to začátek politických reforem.

Části opozice v zákonu chybí další požadavky

Nicméně jiní tak optimističtí nejsou. Část opozičních lídrů poukazuje na to, že v zákonu chybí další požadavky, které opozice považuje za zásadní. Například to, že nad registrací má dále kontrolu ministerstvo spravedlnosti, které v minulosti stálo za většinou zamítnutých žádostí. Norma tak dle nich nechrání před případnou svévolí úřadů, které dosud s různými výmluvami odmítaly strany zaregistrovat.

Ke kritikům patří třeba lídři nezaregistrované strany Národní svobody, Boris Němcov nebo lídr hnutí Levá fronta Sergej Udalcov. Ti všichni se dnešní schůzky s prezidentem odmítli zúčastnit, i když na tu první, která se konala v únoru, přišli.

Tentokrát účast odmítli kvůli tomu, že do zákona nebyly zakomponovány podle nich klíčové momenty, a roli sehrálo i to, že dnešní schůzka nebyla dialogem. Prezident Medveděv totiž vystupoval jenom na pódiu a k účastníkům schůzky pronesl řeč, což část opozičních lídrů odmítla.

Navíc mnozí poukazují na to, že Medveděv odchází za krátko z prezidentské funkce, a někteří označují jeho poslední kroky za pouhou snahu vylepšit vlastní image před tím, než se do Kremlu vrátí Vladimir Putin.

V Rusku je momentálně registrováno sedm politických stran, čtyři z nich zasedají v parlamentu. Očekává se, že o registraci požádá až 70 nových subjektů.

Lenka Kabrhelová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme