V Rusku pochovali prvního vojáka z války v Sýrii, rodina zpochybňuje jeho sebevraždu

Stovky lidí přišly na pohřeb devatenáctiletého Vadima Kostěnka, který byl včera s vojenskými poctami pochován v rodné vsi Grečanaja Balka na jihu Ruska jako první ruský padlý v syrské válce. Podle úřední verze spáchal sebevraždu, příbuzní o tom pochybují. Místní duchovní nicméně kvůli sebevraždě odmítli uspořádat církevní obřady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vojáci vykládají rakev s ostatky Vadima Kostěnka | Zdroj: Reuters

"Rozloučit se s Vadimem přišlo asi 300 lidí. Slavnostně se neřečnilo, všichni plakali," napsal internetový list Gazeta.ru. Podle kolegů z armády se Kostěnko oběsil po desítce marných pokusů dovolat se přítelkyni. Ta tvrdí, že je to lež.

Mrtvý byl podle reportéra vystaven a nesen v otevřené rakvi, krk a spodní část obličeje měl však zakrytou. Během pohřbu se mluvilo, že mrtvý prý měl zlomenou čelist a zezadu proraženou lebku, ale nepodařilo se najít nikoho, kdo by tato údajná zranění opravdu viděl na vlastní oči.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oficiální verze za příčinu vojákovy smrti označuje sebevraždu, potvrdil komentátor ČRo Libor Dvořák

Podle policistů z nejbližší strážnice, pod níž ves spadá, pozůstalí oficiálně nepožádali o pitvu, i když o tom hovořili.

"Lidsky lze rodiče pochopit - nikomu není příjemné, že syn spáchal sebevraždu. Ale existuje lékařská zpráva a fakty jsou nesporné," řekl listu zástupce ministerstva obrany na pohřbu.

"Příbuzní mohli zcela svobodně odvézt tělo do Krasnodaru na nezávislou expertízu, ale sami se rozhodli je pohřbít hned následující den po vydání ostatků," dodal.

Pohřeb Vadima Kostěnka | Foto: Reuters

Vadim se podle zdrojů deníku do Sýrie přihlásil dobrovolně, aby si vydělal na svatbu a auto, absolvoval také psychologický test, který měl odhalit případné sklony k sebevraždě.

Vojákova dívka Taťjana naopak tvrdí, že prý Vadim do Sýrie nechtěl, ale stejně jako všichni ostatní se bál odmítnout, aby jej z armády nevyhodili.

"Nemohl se zabít kvůli mně. Chystali jsme svatbu, až se vrátí. Mluvila jsem s ním v den, kdy zemřel. Byl v dobré náladě a říkal, že se brzy vrátí domů," řekla rozhlasové stanici Govoriť Moskva.

V ruské armádě během půldruhého roku došlo k 22 sebevraždám. Ve většině případů rodiče v tuto verzi nevěřili a dožadovali se dalšího vyšetřování, které mnohdy jejich pochyby potvrdilo, protože voják byl buď k sebevraždě dohnán, anebo sebevražda maskovala vraždu, řekl listu Sergej Krivenko z prezidentské rady pro lidská práva. Ta se hodlá zabývat i Kostěnkovým případem.

Sýrie | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme