V Rusku přišla o život další přední aktivistka za lidská práva

Rusko přišlo o další přední aktivistku hájící lidská práva v kavkazském Čečensku. Tamní úřady potvrdily, že tělo Natálie Estěmirové, kterou dnes ráno unesli v Grozném, se našlo v sousedním Ingušsku. Respektovaná ochránkyně lidských práv patřila podobně jako zavražděná novinářka Anna Politkovská ke kritikům postupu ruských bezpečnostních sil na Kavkaze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mešita na Kavkaze | Foto: Rita Kindlerová

Aktivistka přední ruské organizace hájící lidská práva Memorial a držitelka zahraničních ocenění Natálie Estěmirová zemřela podle prvních zpráv v důsledku střelných zranění. Její tělo bylo nalezeno nedaleko ingušské Nazraně několik hodin poté, co ji neznámí muži podle svědků unesli přímo z jejího domu v čečenském hlavním městě Grozném, donutili nasednout do auta a odvezli neznámo kam.

Natálie Estěmirová upozorňovala na četné případy porušování lidských práv v Čečensku, o kterých shromažďovala důkazy od počátku druhé války s ruskými bezpečnostními silami. Podle organizace Memorial čelila časté kritice čečenských úřadů. Kdo za únosem mohl stát, zatím není jasné.

Přečtěte si také:
V Rusku došlo k dalšímu brutálnímu útoku na novináře
Generální prokuratura se odvolala proti verdiktu v případu vraždy Politkovské
Ruský soud osvobodil tři muže obžalované z podílu na vraždě Politkovské
Ruská opozice se obává redukce vysílání Rádia Svobody

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme