V Rusku přišla o život další přední aktivistka za lidská práva

Rusko přišlo o další přední aktivistku hájící lidská práva v kavkazském Čečensku. Tamní úřady potvrdily, že tělo Natálie Estěmirové, kterou dnes ráno unesli v Grozném, se našlo v sousedním Ingušsku. Respektovaná ochránkyně lidských práv patřila podobně jako zavražděná novinářka Anna Politkovská ke kritikům postupu ruských bezpečnostních sil na Kavkaze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mešita na Kavkaze | Foto: Rita Kindlerová

Aktivistka přední ruské organizace hájící lidská práva Memorial a držitelka zahraničních ocenění Natálie Estěmirová zemřela podle prvních zpráv v důsledku střelných zranění. Její tělo bylo nalezeno nedaleko ingušské Nazraně několik hodin poté, co ji neznámí muži podle svědků unesli přímo z jejího domu v čečenském hlavním městě Grozném, donutili nasednout do auta a odvezli neznámo kam.

Natálie Estěmirová upozorňovala na četné případy porušování lidských práv v Čečensku, o kterých shromažďovala důkazy od počátku druhé války s ruskými bezpečnostními silami. Podle organizace Memorial čelila časté kritice čečenských úřadů. Kdo za únosem mohl stát, zatím není jasné.

Přečtěte si také:
V Rusku došlo k dalšímu brutálnímu útoku na novináře
Generální prokuratura se odvolala proti verdiktu v případu vraždy Politkovské
Ruský soud osvobodil tři muže obžalované z podílu na vraždě Politkovské
Ruská opozice se obává redukce vysílání Rádia Svobody

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme