V Rusku přišly na prvomájové mítinky a shromáždění desetitisíce lidí

V Rusku je 1. máj tradičně oslavou svátku práce, ale také příchodu jara. Po celé zemi přišly na manifestace politických stran, odborů a různých spolků a hnutí desetitisíce lidí. Nejpočetnější akce se odehrály v Moskvě, do centra města podle úřadů přilákaly nejméně třicet tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Stejně jako na jiných místech světa i v Rusku mají prvomájové mítinky společného jmenovatele - finanční krizi. Byť pohled na to, jak se současná ruská vláda s jejími důsledky potýká, se v různých táborech liší.

Strana premiéra Putina Jednotné Rusko, která se v Moskvě připojila k masovému odborářskému mítinku, samozřejmě demonstrovala vládě neochvějnou podporu. Opozice, která také vyšla do ulic, postup ruského vedení naopak kritizuje. Několik členů opozičního levicového mládežnického hnutí pak policie zatkla kvůli údajným provokacím.

Příslušníci milice i speciálních sil jsou nasazeni do prvomájové akce v masovém množství. Jen v hlavním městě jich je podle ruských agentur rozmístěných víc než pět tisíc.

Jak to vypadalo v minulých letech na 1. máje u nás:
Prvomájová setkání v Praze bez incidentů
Kvůli prvomájovým oslavám je policie v pohotovosti
Komunisté první máj slavili, radikálové demonstrovali
1. máj slavili komunisté, socialisté i anarchisté
Svátek práce: pro strany agitace, odbory ho slaví komorně

Lenka Kabrhelová, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme