V Rusku se bude jednat o řešení letitého konfliktu v Karabachu

S velkými očekáváními začíná v Rusku schůzka o budoucnosti Náhorního Karabachu. Prezidenti Ruska, Ázerbajdžánu a Arménie budou v Kazani jednat o klíčových bodech vypořádání letitého konfliktu mezi jihokavkazskými zeměmi. Ten stál až dosud životy více než 25 tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cesta ve vesnici Gishi v Náhorním Karabachu, o jehož budoucnosti stále není rozhodnuto

Cesta ve vesnici Gishi v Náhorním Karabachu, o jehož budoucnosti stále není rozhodnuto | Foto: Pavel Polák

Rozhovory v Kazani by se podle expertů mohly stát začátkem konce konfliktu, který se vleče desetiletí. Karabach je oficiálně součástí Ázerbajdžánu, ale podstatnou část jeho obyvatel tvoří Armíni. Na konci 80. let obě země svedly o tento region válku, která trvala 6 let a o život přišlo 25.000 a podle některých zdrojů až 30.000 lidí. milión lidí musel opustit své domovy.

Střet skončil tím, že Jerevan enklávu obsadil, situace je ale dodnes v patu kvůli neústupnosti obou stran. Všechny pokusy urovnat konflikt byly až dosud neúspěšné. Ázerbajdžán trvá na tom, že Karabach, který dnes kontroluje Arménie, je součástí jeho území. To Jerevan odmítá a trvá na tom, že sporné území se pod kontrolu Baku nikdy nevrátí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co se od schůzky prezidentů Ruska, Ázerbajdžánu a Arménie ve sporu o Náhorní Karabach očekává, jsme probrali v Odpoledním Radiožurnálu s moskevskou zpravodajkou ČRo Lenkou Kabrhelovou.

Diplomaté nyní doufají, že lídři znepřátelených stran podepíší dohodu, která je výsledkem čtyř let jednání zprostředkovávaných OBSE. Věří, že přijetí dohody by pomohlo zbavit jižní Kavkaz části napětí. Upozorňují ale, že by to byl jen jeden z kroků na cestě ke skutečnému míru.

Také analytici v Rusku dávají dnešní schůzce velkou šanci. Rusko má totiž velký zájem na vyřešení konfliktu, respektive zprostředkování dohody. Po krizi s Gruzii v roce 2008 totiž prezident Dmitrij Medveděv spojil do jisté míry svůj kredit s tím, že dojedná mír.

Dohoda je zatím neveřejná

Jak v Odpoledním Radiožurnálu upozornila zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová, dohoda je zatím neveřejná. Podle ruských novin jde o cestovní mapu k míru, která by měla mít 14 bodů. Je založená na Madridských zásadách přijatých v roce 2007.

Předpokládá se návrat Náhorního Karabachu pod kontrolu Ázerbajdžánu s tím, že Karabach bude s Arménii spojen koridorem. Karabach by měl mít dočasný status se zárukami autonomie. A o konečném statusu by pak po několika letech rozhodli obyvatelé v referendu.

I kdyby dohoda byla dnes v Kazani podepsaná, může podle expertů trvat dalších třeba 10 let, než budou všechny body skutečně splněny. Navíc animozita v regionu je stále obrovská, přestřelky jsou na týdenním pořádku.

Lenka Kabrhelová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme