V Rusku se poprvé po volbách sešel nový parlament. Protesty trvají dál

V Moskvě dnes poprvé zasedá nově zvolený parlament, i přes pokračující výzvy ke zrušení výsledků voleb a vypsání nového hlasování kvůli podvodům a manipulacím. Opozice vyzývá nespokojenou veřejnost, aby se zúčastnila velkého mítinku plánovaného na sobotu 24. prosince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

„Před ruskou dumu přišlo několik aktivistů hnutí Jiné Rusko i občané, kteří se nehlásí k žádné politické straně. Chtěli protestovat proti nepoctivým volbám, ale policie místo uzavřela, dvacet lidí pozatýkala,“ říká moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

Během prvního zasedání ruská Duma vybrala svého předsedu a jeho zástupce a rozdělila mezi čtyři parlamentní frakce jednotlivé výbory. Post předsedy dumy zaujme bývalý šéf prezidentské administrativy Sergej Naryškyn, který byl zvolen hlasy vládního Jednotného Ruska.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prvním zasedání ruské dumy a protestech v Rusku mluvila na Rádiu Česko moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

Většinu křesel v dolní komoře parlamentu obsadilo vládní Jednotné Rusko premiéra Putina. Opozice stranu viní, že dosáhla vítězství s pomocí podvodů. Odvolává se na svědectví řady volebních pozorovatelů.

K dalšímu protestu svolávanému na sobotu do Moskvy se už na sociálních sítích přihlásilo přes 30 tisíc lidí.

Nad ránem vyšli po patnáctidenním vězení na svobodu dva opoziční aktivisté zadržení během povolební demonstrace Ilja Jašin z hnutí Solidarita a bloger Alexej Navalný. Ten desítkám příznivců, kteří v mrazivé noci čekali na jeho propuštění, slíbil, že opozice bude v protestech pokračovat, dokud vláda nesplní všechny požadavky.

Lenka Kabrhelová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme