V Rusku se rodí nové Putinovo hnutí. V Moskvě pořádá ustavující sjezd

V moskevské Manéži nedaleko Kremlu se dnes sešli delegáti Všeruské lidové fronty (ONF) na ustavujícím sjezdu hnutí. Jeho vznik inicioval před dvěma lety současný prezident Vladimir Putin. Šéf Kremlu se dosud opíral o vládní stranu Jednotné Rusko, její roli by podle expertů mohla převzít fronta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd lidové fronty se koná v Manéži nedaleko Kremlu. | Zdroj: Reuters

Na dvoudenním sjezdu hnutí sjednocujícího řadu společensko-politických organizací by měli delegáti schválit řídicí strukturu fronty a její program pro nejbližší období. Volit se bude i její prezident a očekává se, že se jím stane stávající hlava státu.

Putin dal popud ke vzniku fronty před parlamentními a prezidentskými volbami, které mu umožnily vrátit se zpátky do Kremlu po přestávce strávené v křesle premiéra. ONF označil za „nástroj sjednocení ideově blízkých sil“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sjezd nového hnutí sleduje v Moskvě ruský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

V lidové frontě ruský prezident sjednotil své dlouholeté stoupence, jako je režisér Stanislav Govoruchin, první žena v kosmu Valentina Tereškovová, hudebník Igor Botman nebo vlivný předseda ruského svazu průmyslníků a podnikatelů Alexandr Šochin.

Na sjezdu, který vysílá ruská státní televize Rossija 24, delegáti prohlásili za svůj úkol prosazovat Putinovy myšlenky a zajistit spojení mezi veřejností a mocenskými špičkami v Kremlu.

V podobě ONF tak šéfovi Kremlu, který v poslední době silně kritizuje vládu v čele s premiérem Dmitrijem Medveděvem, vzniká nová politická základna. Putin zatím tvrdí, že nechce, aby se z ONF stala politická strana, nelze však vyloučit, že v budoucnu změní názor.

Martin Dorazín, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme