V Rusku sílí požadavky na zpřísnění migrační politiky. Podpořil je i blogger Navalnyj

Na jižním předměstí Moskvy zavládl po nedělních nepokojích a protestech proti přistěhovalcům relativní klid. Stovky policistů a příslušníků zvláštních sil nepřetržitě hlídkují ve čtvrti Západní Biruljovo, kde dav v neděli rozbíjel obchody a převracel auta. Policie ale výtržníkům udělila jen nízké pokuty. Razantněji chce zasáhnout proti nelegálním přistěhovalcům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko - Nepokoje v Biruljovu na jihu Moskvy | Foto: Martin Dorazín

Šéf moskevské policie odvolal velitele odpovědného za pořádek na jihu hlavního města. Prvních 14 výtržníků pak dostalo pokutu v přepočtu od tří set korun do dvou tisíc.

Známá obránkyně lidských práv Ludmila Alexejevová si už předtím všimla, že se policie k těmto chuligánům chová mnohem shovívavěji než k účastníkům loňských opozičních demonstrací; 12 z nich je už více než rok ve vyšetřovací vazbě.

Mnohem radikálnější postup vůči přistěhovalcům požadují nejen obyvatelé okrajových čtvrtí Moskvy, ale také část ruské opozice.

Blogger Alexej Navalnyj začal na svých stránkách sbírat podpisy pod petici, požadující zavedení vízového režimu se zakavkazskými zeměmi a státy bývalé sovětské Střední Asie. Podle průzkumů s tím souhlasí přes 80 procent Rusů.

Na vině je prý odlišná mentalita

Menší demonstrace se na moskevském předměstí Západní Biruljovo sešla i dnes. Obyvatelé sídliště protestují proti přistěhovalcům z Kavkazu a Střední Asie. Jeden z nich je totiž podezřelý z toho, že minulý týden ubodal na ulici 25letého Rusa.

Policie už zná jméno údajného vraha, jehož tvář zachytily kamery na místě zločinu. Jde prý o 31letého Ázerbájdžánce, kterého identifikovali sousedi.

Podle ruského populisty Vladimira Žirinovského nešlo v případě brutální vraždy o obyčejnou rvačku nebo hádku. Zločin má prý mnohem širší pozadí a skutečným problémem je nezvladatelný příliv přistěhovalců do Moskvy a jejich odlišná mentalita.

„Příčiny jsou globální – sovětský režim, bolševici, Lenin, Stalin, Chruščov, Brežněv, Jelcin a rozpad státu,“ vysvětlil. Žirinovskij navrhuje pozvat do Moskvy přistěhovalce ze slovanských zemí a pro Kavkazany a Asiaty zřídit levné veřejné domy, kde by mohli dát průchod svým emocím.

Zvláštní jednotky OMON na jihu Moskvy do noci pacifikovaly výtržníky | Foto: Reuters

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme