V Rusku ubývá obyvatel. Potvrzují to první výsledky sčítání lidu

Ruská federace se potýká s úbytkem počtu obyvatel. Úřady zveřejnily předběžné výsledky sčítání lidu. Podle nich v Rusku za posledních 8 let ubyly více než dva milióny lidí. Součty také potvrzují vysokou úmrtnost, zejména mezi muži v produktivním věku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Azov, CC BY 2.0

Podle prvních výsledků sčítání lidu má Ruská federace necelých 143 miliónů obyvatel - což je o 1,6 procenta méně než při sčítání v roce 2002. Úbytek obyvatel registrují statistici v 63 z celkem 83 ruských regionů, trend přitom pokračuje i přes trvalý nárůst počtu přistěhovalců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předběžné výsledky sčítání lidu v Rusku na Rádiu Česko představila moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

Podle šéfa ruského statistického úřadu se populace státu zmenšuje kvůli vysoké úmrtnosti, zejména mezi muži. To vysvětluje také další zvláštnost ruské demografie, kdy počet žen podstatně převyšuje počet mužů.

„Těch důvodů je mnoho od kvality zdravotnictví a obecné kvality života. Jako jeden z největších momentů se tu jmenuje alkoholismus. To je opravdu dramatický zabiják především na ruském venkově,“ zdůvodňuje vysokou mužskou úmrtnost moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

Předběžné výsledky také potvrzují, že se ruské obyvatelstvo soustředí do měst, v nichž žije více než 73 procent lidí. Sčítání lidu se odehrálo v říjnu loňského roku. Podrobné výsledky a analýzy zveřejní statistický úřad až koncem letošního roku.

Lenka Kabrhelová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme