V Rusku vznikla nová pravicová strana nakloněná Kremlu

V Moskvě vznikla nová pravicově liberální strana, která chce podle svého tvrzení hájit zájmy ruské střední třídy. Uskupení, které si zvolilo název Pravicová věc, podporuje politiku Kremlu. Kritikové proto mají za to, že jde o další snahu vlády rozdrobit případné hlasy pro skutečnou demokratickou opozici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Lídři nové prokremelské strany hodlají razit pravicově liberální politiku pod heslem "Svoboda, majetek, pořádek". V příštích všeobecných volbách v roce 2011 s ním chtějí dojít až do ruského parlamentu.

Podle Leonida Gozmana, který patří mezi potenciální budoucí šéfy strany, vidí Pravicová věc své voliče mezi nezávislými Rusy, kteří vědí, jak si vydělat, ctí svobodu, ale zároveň nechtějí být v opozici. Uskupení pohltilo i dosud nezávislé prozápadní liberální politiky.

Kritici proto viní Kreml, že se jeho vytvořením snaží odlákat stoupence skutečné ruské opozici. Podle politologů se chce vládní establishment nabídkou loajální alternativy zachránit před hněvem ruské střední třídy, která tvrdě pociťuje dopady finanční krize.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme