V Rusku vznikne nová veřejnoprávní stanice. Medveděv slibuje nezávislost

V Rusku začne od 1. ledna 2013 vysílat nová veřejnoprávní televize. Prezident Dmitrij Medveděv podepsal příslušný dekret, který stanici zřizuje. Dosluhující hlava státu slibuje, že televize bude nezávislá na Kremlu. Ze začátku ale bude financována státem a její vedení de facto jmenováno prezidentem. Ruská opozice dlouhodobě tvrdí, že média v zemi jsou pod kontrolou právě Kremlu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv jednal v Bruselu  s unijním prezidentem Hermanem van Rompuyem a předsedou EK Josém Barrosem

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv jednal v Bruselu s unijním prezidentem Hermanem van Rompuyem a předsedou EK Josém Barrosem | Zdroj: ČTK

„Vůči slibu necenzurované veřejnoprávní televize bych byl velice skeptický. V Rusku už funguje několik veřejnoprávních kanálů, a přesto jsou poměrně efektivně kontrolovány a není to svobodné vysílání,“ řekl Libor Kukal, vedoucího ruské redakce Českého rozhlasu 7 - Rádia Praha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Kukal, vedoucí ruské redakce Českého rozhlasu je vůči slibu necenzurované veřejnoprávní televize skeptický

Dosluhující prezident Medveděv přislíbil novou nezávislou televizi už loni, naposledy po prosincových protivládních protestech. Opozice obviňuje Kreml, že umlčuje vládní kritiky a manipuluje s veřejným míněním.

„Trh ruských televizních stanic je velmi bohatý a velmi konkurenční. To ale mluvíme o prodeji reklamy v sektoru zábavy. Pokud se jedná o zpravodajství, tak tady velká konkurence není a ve výsledku je zpravodajství na všech kanálech podobné,“ popisuje Koukal.

Prezidentský dekret předpokládá, že tento kanál bude mít status "autonomní neziskové organizace", a nepřipouští jmenování státních činitelů do její správní rady. Její členové, generální ředitel a šéfredaktor ale budou jmenováni Kremlem.

„To je určitě v rozporu. Bohužel, navíc v tradicích ruské i sovětské žurnalistiky je i určitá autocenzura. Všechno to funguje do velké míry na tom, že každý vnitřně ví, co si ještě může dovolit,“ popisuje fungování ruské žurnalistiky Libor Kukal, vedoucí ruské redakce Českého rozhlasu 7 - Rádia Praha.

Martin Křížek, Jakub Viliš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme