V Rusku začala kampaň před prezidentskými volbami v březnu

Internet, články v novinách, mítinky na náměstí, propagační akce. Po novoročních svátcích se v Rusku naplno rozbíhá kampaň před březnovými prezidentskými volbami. Analytici mají za to, že k vítězství má i přes nedávné masové protesty namířeno premiér a bývalý prezident Vladimir Putin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin vstoupí do boje o prezidentské křeslo. | Zdroj: Reuters

Komentátoři mluví o plném startu kampaně v souvislosti se zveřejněným článkem Vladimira Putina, který vyšel v novinách, ale také byl zveřejněn na premiérově volební stránce Putin 2012, která začala fungovat před několika dny.

Ruský premiér vyzývá veřejnost k dialogu o budoucnosti země. Zároveň znovu zaútočil na nejmenované státy, které se podle něj snaží vyvážet demokracii silovými metodami a údajně prý napomáhají destruktivním silám v různých zemích.

Sám sebe Putin opět profiluje jako člověka, který nechce změny. Varoval před jakoukoli revolucí, otevřeně se ale o masových protivládních demonstracích po prosincových volbách do parlamentu nevyjadřuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

S informacemi o kampani před prezidentskými volbami v Rusku se v Odpoledním Radiožurnálu přihlásila moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Na 'ratingu' Vladimira Putina se mnohatisícové protesty citelně podepsaly. Podle nejnovějších průzkumů státní agentury VTsIOM ale jeho popularita opět stoupla na asi 48 procent.

Analytici ovšem v tisku uvádějí, že číslo nemusí odpovídat realitě a záleží na tom, na koho průzkumy cílily. Ve městech je Putinova popularita menší než na venkově. Na začátek února je navíc ohlášena další velká opoziční demonstrace.

Pokud prý vyjde do ulic hodně lidí, může se podle analytiků stát, že by sice Putin neprohrál, ale zvítězil by až v druhém kole voleb, a to by podle lidí z premiérova okruhu bylo vnímáno jako velká rána.

Opozice přišla po prosincových volbách s řadou požadavků. Vláda mluví o dialogu s nespokojenou částí veřejnosti, což je zabezpečená, vzdělaná a aktivní střední třída.

Opozice ale tvrdí, že žádné konkrétní kroky nepřicházejí. Ve funkci například zůstává předseda volební komise Vladimír Čurov, jehož odchod protestující žádali. Také výsledky sporných prosincových voleb, označovaných opozicí za zmanipulované a zfalšované, dále platí.

Vláda si ale je vědoma potenciálně výbušné situace a částečně reaguje. Ruský prezident Dmitrij Medvěděv dnes například předložil parlamentu zákon o návratu přímých voleb hlav regionů, které před lety zrušil Vladimir Putin a které byly terčem velké kritiky.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme