V Rusku zatkli generála Šamarina. Za duben tak končí už čtvrtý vysoce postavený armádní činitel

V Rusku zatkli další dva vysoce postavené vojenské činitele kvůli podezření z korupce. Jedním z nich je náčelník hlavní správy komunikací ozbrojených sil generálporučík Vadim Šamarin. Ten je současně zástupcem náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Oznámil to ve čtvrtek na svém webu list Kommersant.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 21:06 23. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OMON

Nedávno byl v Rusku zadržen také náměstek ministra obrany Timur Ivanov a hlavní kádrovák ministerstva obrany generálporučík Jurij Kuzněcov | Foto: Vladlen Tatarsky | Zdroj: Profimedia

Později ruská média i světové agentury informovaly také o zadržení Vladimira Vertěleckého z ministerstva obrany, kde má tento činitel na starosti obranné zakázky.

Rusové zatkli bývalého velitele na Ukrajině, viní ho z korupce. ‚Kritizoval jsem armádu,‘ říká

Číst článek

Nejmenovaný zdroj z justice deníku Kommersant řekl, že Šamarin je podezřelý z machinací a že po domovní prohlídce byl předveden k výslechu k vojenským vyšetřovatelům federální kriminální ústředny. Zprávu o zadržení generála potvrdil posádkový vojenský soud, který jej vzal do vazby, informovala státní tisková agentura TASS.

Šamarin je obviněn z přijetí zvláště velkého úplatku, což znamená více než milion rublů (asi 250 000 korun). Za to v Rusku hrozí až 15 let vězení a pokuta stonásobku přijatého úplatku. Podle agentury Reuters vyšetřovatelé generála viní z přijímání úplatků od firmy vyrábějící komunikační zařízení výměnou za uzavření větších státních zakázek a obohacení se o nejméně 36 milionů rublů (asi devět milionů korun). Generál vinu odmítl.

Následně média informovala o zadržení Vertěleckého, server Meduza v této souvislosti psal o podezření z korupce. Vyšetřovatelé uvedli, že ho viní ze zneužití pravomocí. Konkrétně z toho, že v roce 2022 schválil v rámci státní zakázky nedokončenou práci, kvůli čemuž vznikla státu škoda ve výši přes 70 milionů rublů (kolem 18 milionů korun).

‚Nejde o kampaň‘

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se ve čtvrtek před novináři vyjádřil, že „boj proti korupci je soustavná práce, a ne kampaň“. „Podrobnosti říct nemohu, ale nejde o žádnou kampaň,“ dodal. Otázka, na kterou mluvčí odpovídal, podle Kommersantu zněla, zda se na ministerstvu obrany odehrává čistka.

Rusko popřelo, že by chtělo změnit námořní hranici s Finskem a Litvou

Číst článek

Nedávno byl v Rusku zadržen náměstek ministra obrany Timur Ivanov a šéf personálního ředitelství na ministerstvu obrany Jurij Kuzněcov. Oba jsou obviněni z korupce. Vyšetřovatelé Kuzněcova obviňují z přijetí úplatků celkem za 30 milionů rublů (asi 7,6 milionu Kč).

V případě Ivanova jde o úplatky až za 1,19 miliardy rublů (bezmála 300 milionů korun), napsal list a dodal, že před pěti dny zatkli i bývalého velitele 58. armády Ivana Popova.

Popov, který loni kvůli ostré kritice situace na frontě přišel o velitelskou funkci, je podle vyšetřovatelů podezřelý z podílu na krádeži kovových výrobků určených pro opevnění na frontě v ceně přes 130 milionů rublů (33 milionů Kč). Vyšetřovatelé ve čtvrtek podle agentury Reuters požádali, aby byl přesunut do domácího vězení.

Jde o čistky?

Popov byl odvolán krátce po vzpouře soukromé žoldnéřské armády Jevgenije Prigožina. V jeho odstranění tak mnozí komentátoři viděli pokračování čistky příliš populárních a nezávislých velitelů, napsala BBC.

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno vyměnil ministra obrany. Sergej Šojgu, který 12 let ministerstvo vedl, je nyní tajemníkem bezpečnostní rady, a novým ministrem se stal dosavadní vicepremiér Andrej Belousov, ekonom bez vojenských zkušeností. Analytici tento krok vnímají jako součást strategie Kremlu s cílem zlepšit efektivitu ruské válečné ekonomiky v době, kdy ruská invazní vojska už přes dva roky bojují na Ukrajině.

Soudě podle zatýkání strategie zahrnuje vykořenění korupce při zadávání velkých vojenských zakázek, napsal už dříve Reuters, který nyní zatýkání označil za největší skandál, který zasáhl ruskou armádu za poslední roky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme