V Rusku zavládl předvolební klid

Předvolební klid dnes zavládl ve 140milionovém Rusku. Už zítra tam ale budou občané vybírat 450 zástupců dolní komory ruského parlamentu - Státní dumy. Reálné šance získat místa zákonodárců mají vedle dominantních přívrženců prezidenta Vladimira Putina, tedy strany Jednotné Rusko, také komunisté a radikálové Vladimíra Žirinovského. Další opoziční strany a hnutí s největší pravděpodobností neuspějí, přesto vyzývají své příznivce, aby šli k volbám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předvolební kampaň v Moskvě | Foto: AFP

Tak jako každou sobotu mířili na vyhlášený Ismailovský trh tisíce lidí a obchodníci v mrazivém počasí mysleli na všechno jiné jen ne na parlamentní volby:

"Lidé už nakupují na novoroční svátky a následné ruské vánoce," říká Českému rozhlasu prodavačka Olga, která v neděli zavře stánek a půjde volit.

"Problém je v tom, že v Moskvě se obchodníci o politiku moc nestarají, ta zajímá lidi ve výrobě a v kancelářích," říká obchodník s kožešinovými čepicemi Jurij a dodává, že on ráno volit také půjde a pak se vrátí ke svému stánku.

Předseda ústřední volební komise Vladimír Čurov odhaduje volební účast na 60 procent. Připomenutí, že v neděli budou volby a že je možné odevzdat hlasovací lístky také mimo domov, zaznívalo i v době předvolebního klidu z reproduktorů v moskevském metru. Volit v jiném volebním okrsku se letos rozhodlo třikrát více Rusů než při volbách do Dumy v roce 2003.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme