V ruských regionálních volbách vítězí vládní Jednotné Rusko

Ruská vládní strana Jednotné Rusko podle předběžných výsledků zvítězila ve víkendových regionálních a komunálních volbách. Opozice ale hlasování zpochybňuje a označuje ho za zmanipulované.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Ústřední volební komise zatím oficiální výsledky hlasování nepotvrdila, stranické špičky Jednotného Ruska ale ohlásily vítězství ve většině z 76 ruských regionů, kde se hlasovalo, včetně Moskvy, kde radnice kontroluje rozpočet ve výši 40 miliard dolarů ročně.

Oficiální výsledky by komise měla potvrdit během dneška nebo zítřka. Šlo o první volby od srpna, kdy prezident Medveděv ohlásil "začátek nových demokratických časů".

Přehrát

00:00 / 00:00

O ruských volbách hovořila zpravodajka ČRo v Moskvě Lenka Kabrhelová na Rádiu Česko

Opozice a pozorovatelé ale podotýkají, že Rusko pomyslný "test demokracie" nezvládlo. Volby, během nichž zaregistrovali četná narušení zákona, podle nich nebyly ani svobodné, ani v duchu fér politické soutěže.

Úřady například zaregistrovaly jen minimum opozičních kandidátů, přestože ti měli dostatek podpisů potřebných pro registraci. V Moskvě kandidovala za liberální opozici jediná strana - strana Jabloko - a právě její lídři mluví o velkých problémech, kterým čelili.

Stěžují si na to, že neměli možnost oslovit voliče ani v médiích, ani na ulicích. To potvrzuje i zpravodajka Českého rozhlasu, podle níž byly v moskevských ulicích vidět pouze plakáty Jednotného Ruska, přestože kandidovalo celkem šest stran.

Volební komise veškerá obvinění z narušení zákona odmítá a označuje je za hysterii.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme