V Šanghaji začne EXPO 2010

Čínský prezident Chu Ťin-tao dnes zahájí Světovou výstavu EXPO 2010. Slavnostního ceremoniálu se spolu s ním v Šanghaji zúčastní i jeho francouzský protějšek Nicolas Sarkozy s chotí a představitelé téměř dvou set zemí. Pro veřejnost se brány výstaviště otevřou v sobotu 1.května. EXPO 2010 potrvá celkem šest měsíců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína

Čína | Foto: Robert Mikoláš

Lepší město, lepší život, tak zní motto EXPA 2010, které je vůbec největší v historii světových výstav. Na ploše více než pěti kilometrů čtverečních se představuje 192 států a na 50 mezinárodních organizací.

Šanghaj investovala do vybudování výstaviště 4,2 miliardy dolarů, podle neoficiálních odhadů však částka ve skutečnosti dosáhla až 58 miliard. Dalších 45 miliard stála obnova historických částí města, vybudování nové infrastruktury i vyčištění obou řek protékajících Šanghají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čína čelí na Expu 2010 obviněním z plagiátorství, poslechněte si reportáž Roberta Mikoláše

Vláda této megapole se totiž snaží obnovit zašlou slávu z 20. a 30. let minulého století, kdy Šanghaj patřila ke světovým kulturním a obchodním centrům.

Výstavě dominuje pavilon pořadatelské země připomínající obrácenou pyramidu. Někteří kritici však tvrdí, že stavba je kopií kanadského pavilonu z Montrealu. Podobnému nařčení Číňané čelí i kvůli maskotu EXPA 2010, postavičce Chaj-pao. Prý je kopií hrdiny amerického animovaného seriálu Gumbyho. Číňané to samozřejmě popírají.

Na slavnostním ceremoniálu, který vyvrcholí ohňostrojem, nebude kromě čínského prezidenta chybět ani jeho ruský protějšek Dmitrij Medvěděv, jihokorejská hlava státu I Mjong-bak či předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Česko: kultura i obchod

Podle ředitel margetingu české účasti na EXPu Jiřího Františka Potužníka Česko v Šanghaji prezentuje nejen české památky a kulturu, ale i české firmy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Pavlíček mluvil s ředitelem margetingu české účasti na EXPu Jiří Františkem Potužníkem

„Vnímáme naší přítomnost jako účast na kulturně-ekonomické olympiádě. K prezentaci našich firem je určena jedna místnost, kde se mohou odehrávat nejen politická a přátelská, ale i obchodní jednání,“ řekl Potužník.

Český pavilón má půdorys pražského Starého města, fasádu zdobí hokejové puky nainstalované jako staroměstské domy. Hlavním exponátem českého pavilonu by měla být obří slza z ryzího zlata ve skleněné krychli. Návštěvník bude moci vejít dovnitř, odcházet pak bude s ampulí svého osobního parfému.

Robert Mikoláš, Igor Maňour, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme