V Sarajevu pokračuje 15. mezinárodní filmový festival

Sarajevo žije filmovým festivalem. Své snímky tu letos na soutěžní přehlídce předvedou zejména tvůrci z Balkánu a z Dálného východu. Přehlídky současné filmové tvorby zahrnují hrané a dokumentární filmy z celého světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmový pás | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Festival je hostitelem více než tisíce filmařů jak z Bosny tak z balkánských zemí a celého světa. Mezi nejznámější hosty patří letos americká herečka Gilian Andersonová známá ze seriálu Akta X a americký herec Micky Rourke. V porotě zasedají mimo jiné organizátoři filmových festivalů v Cannes a v Berlíně.

Festivalové jury předsedá srbská herečka Mirjana Karanovičová. V Sarajevu se zahajovalo rumunským filmem Příběhy ze Zlaté doby, o posledních patnácti letech komunistického režimu v Rumunsku. Jeden z jeho režisérů a producent Cristian Mungiu pro Český rozhlas popsal, jak se svou zkušeností vidí Sarajevo, a Bosnu

"Je to tu takove domácké, mně to připadá vypadá velmi povědomě z toho co znám z domova. Velmi se mi líbí, že je to tu stále do určíté míry neformální, třebaže už festival hodně nabral na lesku. V takovéto atmosféře se můžete setkat s mnoha lidmi, což je skvělé. Když je v Sarajevu festival, celé město jím žije a to se vidí velmi zřídka."

Festival je k lidem v Sarajevu velmi příznivě nakloněný a odehrává se mezi nimi. Festivalové stany stojí přímo v centru města u Národního divadla, před kterým postavili také pod širým nebem. speciální festivalovou kavárnu pro všechny příchozí. Festivalové filmy je možné vidět v několika sarajevských kinech, včetně velkého letního, kam se v první večer na rumunský film vměstnaly tři tisíce diváků.

Přečtěte si také:
V Sarajevu začíná 15. mezinárodní filmový festival
Antonio Banderas v Karlových Varech představil svůj nový film
John Malkovich diskutoval s diváky na filmovém festivalu v Karlových Varech
Do Karlových Varů dorazil John Malkovich
Na MFF v Karlových Varech se naplno rozbíhají filmové projekce
Druhý český film dnes zasáhne do hlavní soutěže na MFF v Karlových Varech
Na MFF v Karlových Varech budou filmaři jednat s politiky
MFF Karlovy Vary představí šestnáct světových premiér

Jaromír Janev, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme