V Sarajevu pokračuje 15. mezinárodní filmový festival

Sarajevo žije filmovým festivalem. Své snímky tu letos na soutěžní přehlídce předvedou zejména tvůrci z Balkánu a z Dálného východu. Přehlídky současné filmové tvorby zahrnují hrané a dokumentární filmy z celého světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmový pás | Foto: Fotobanka stock.xchng

Festival je hostitelem více než tisíce filmařů jak z Bosny tak z balkánských zemí a celého světa. Mezi nejznámější hosty patří letos americká herečka Gilian Andersonová známá ze seriálu Akta X a americký herec Micky Rourke. V porotě zasedají mimo jiné organizátoři filmových festivalů v Cannes a v Berlíně.

Festivalové jury předsedá srbská herečka Mirjana Karanovičová. V Sarajevu se zahajovalo rumunským filmem Příběhy ze Zlaté doby, o posledních patnácti letech komunistického režimu v Rumunsku. Jeden z jeho režisérů a producent Cristian Mungiu pro Český rozhlas popsal, jak se svou zkušeností vidí Sarajevo, a Bosnu

"Je to tu takove domácké, mně to připadá vypadá velmi povědomě z toho co znám z domova. Velmi se mi líbí, že je to tu stále do určíté míry neformální, třebaže už festival hodně nabral na lesku. V takovéto atmosféře se můžete setkat s mnoha lidmi, což je skvělé. Když je v Sarajevu festival, celé město jím žije a to se vidí velmi zřídka."

Festival je k lidem v Sarajevu velmi příznivě nakloněný a odehrává se mezi nimi. Festivalové stany stojí přímo v centru města u Národního divadla, před kterým postavili také pod širým nebem. speciální festivalovou kavárnu pro všechny příchozí. Festivalové filmy je možné vidět v několika sarajevských kinech, včetně velkého letního, kam se v první večer na rumunský film vměstnaly tři tisíce diváků.

Přečtěte si také:
V Sarajevu začíná 15. mezinárodní filmový festival
Antonio Banderas v Karlových Varech představil svůj nový film
John Malkovich diskutoval s diváky na filmovém festivalu v Karlových Varech
Do Karlových Varů dorazil John Malkovich
Na MFF v Karlových Varech se naplno rozbíhají filmové projekce
Druhý český film dnes zasáhne do hlavní soutěže na MFF v Karlových Varech
Na MFF v Karlových Varech budou filmaři jednat s politiky
MFF Karlovy Vary představí šestnáct světových premiér

Jaromír Janev, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme