V Sársku bodovala Pirátská strana, velké strany ji ale v koalici nechtějí

Předčasné volby do zemského sněmu v německé spolkové zemi Sársko vyhrála Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové před sociálními demokraty (SPD). Získala přes 35 procent hlasů, druhá SPD obdržela 30 procent. Třetí nejsilnější stranou v Sársku bude marxistická Levice s 16,1 procenta hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci Pirátské strany oslavují v Berlíně | Zdroj: ČTK

Z regionálního parlamentu vypadla liberální FDP, získala pouze 1,2 procenta hlasů.

Ve sněmu naopak poprvé zasednou zástupci Pirátské strany Německa. Získali více hlasů než Zelení. Už loni se dostali do berlínského zemského sněmu.

Piráti jsou vnímáni jako protestní hnutí a žádná z velkých stran neuvažuje o tom, že by s nimi šla do koaliční vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o druhé na Rádiu Česko mluvila o volbách do zemského sněmu zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová

Také průzkumy ukazují, že lidé Pirátskou stranu nevolí kvůli programu, ale z důvodu znechucení současnými tradičními politickými stranami. Pro Piráty hlasovali hlavně prvovoliči, mladí lidé a muži.

V Sársku byly vyhlášeny předčasné volby proto, že se tam rozpadla dosavadní koalice CDU, FDP a Zelených. V této spolkové zemi teď vznikne velká koalice vítězné CDU a druhé SPD vedená sárskou ministerskou předsedkyní Annegret Krampovou-Karrenbauerovou.

Sársko je velmi zadlužené a v Německu převládá názor, že konzervativní CDU dokáže úspory zvládnout lépe než sociální demokracie. Vítězství CDU je ale také dáno osobností Karrenbauerové, která se v této spolkové zemi těší velké oblibě.

Volební účast byla poměrně nízká, nedosáhla ani 40 procent. Volby v Sársku jsou ale velmi sledované. Za rok totiž budou Němci hlasovat do celoněmeckého parlamentu.

Na jaře ještě proběhnou dvoje regionální volby v Šlesvicku-Holštýnsku a Severním Porýní-Vestfálsku.

Klára Stejskalová, Markéta Bartošová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme