V sázce je mír, řekl François Hollande při zahájení pařížské konference o klimatu

Minutou ticha za oběti nedávných atentátů začala ve francouzské metropoli klimatická konference. Francouzský prezident François Hollande v úvodním projevu zdůraznil, že boj proti terorismu a proti globálnímu oteplování jsou těsně spojeny. Konference se účastní na 150 představitelů států a vlád včetně českého premiéra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Francois Hollande při projevu na pařížské konferenci o klimatu | Zdroj: Reuters

Politici se budou snažit najít mezinárodní dohodu o ochraně klimatu, která by měla nahradit Kjótský protokol a měla by platit od roku 2020.

„Na této klimatické konferenci je v sázce mír. Boj proti terorismu a boj proti klimatickým změnám jsou dvě největší globální výzvy, kterým musíme čelit," řekl při zahájení konference francouzský prezident François Hollande.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahájení konference sledoval v Paříži zpravodaj Jan Šmíd a o jejích hlavních cílech mluvil Jan Hollan z Akademie věd ČR

Jak zdůraznil, každá země by měla přijmout svou část zodpovědnosti a závěry konference by měly být závazné. "Nemůžeme už považovat přírodu za nevyčerpatelný zdroj," uvedl.

Hlavním cílem je udržet růst globální teploty pod úrovní 2 stupňů Celsia v porovnání s předindustriální érou.

„V několika dnech budeme rozhodovat o celých následujících staletích," upozornil francouzský prezident François Hollande.

Na snímku účastníci konference - zleva prezidenti Barack Obama a Francois Hollande a zakladatel Microsoftu Bill Gates | Foto: Reuters

Tentokrát si neúspěch klimatické konference žádný z politiků nepřipouští. "Jsem tady jako šéf největší světové ekonomiky, abych řekl, že jsme si vědomi své odpovědnosti za klimatické změny a zároveň s tím něco děláme," řekl americký prezident Barack Obama.

Ke sdílené odpovědnosti za planetu se přihlásili i prezidenti Číny a Ruska. Podle komentátorů se bude dohoda rodit obtížně: rozdílné zůstávají názory jednotlivých zemí na způsob boje se změnami klimatu i na vlastní roli v úsilí.

V Paříži za přísných bezpečnostních opatření začal klimatický summit

Číst článek

Nová mezinárodní smlouva má nahradit Kjótský protokol. Evropská unie navrhuje snížit do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990 emise skleníkových plynů o 40 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cílem klimatické konference je dojednat globální dohodu o snižování emisí skleníkových plynů. O českých plánech mluví Pavel Zámyslický z MŽP

„Je to reálné a je to nanejvýše potřeba,“ poznamenal Jan Hollan, vědecký pracovník Centra výzkumu globální změny Akademie věd CzechGlobe.

„Technicky to zvládnout lze. Je k tomu třeba mít obrovskou celosvětovou vůli, vůli celé veřejnosti a ta potom podpoří i státníky. A samozřejmě se nesmí pouštět uhlík do ovzduší tak, jak to dnes více méně trvá,“ zdůraznil Jan Hollan.

S projevem dnes večer vystoupí i Bohuslav Sobotka. Ještě předtím český premiér položil věnec u jednoho z pietních míst v centru Paříže - koncertního sálu Bataclan.

Obama a Hollande uctili před klubem Bataclan oběti pařížských útoků

Číst článek

Zahájení konference se v Paříži účastní i německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: Reuters

EU a změny klimatu | Foto: ČTK

Jan Šmíd, ČTK, Jan Prokeš, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme