V Schengenu oslavují podepsání smlouvy, která ‚zrušila‘ hranice

Schengenské smlouvě, která odstranila kontroly na vnitřních hranicích Evropské unie, je pětadvacet let. K podpisu došlo sice v městečku Schengen už v polovině června 1985, ale jeho radnice posunula oficiální oslavy až na dobu prázdnin. Slaví se nejen v lucemburském Schengenu, ale i na francouzské a německé straně hranice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schengen - ukazetele | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Pivo, opékané klobásy, moselské víno, koncerty a závod dračích lodí. To jsou hlavní atrakce v samotném Schengenu. Přes řeku ležící německé město Perl vybudovalo římské ležení s řemeslníky a také nabídkou slaných a sladkých pochutin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oslavy výročí podepsání schengenské smlouvy sleduje zpravodaj Pavel Novák.

Ve francouzském Apachu stojí galská vesnice, ze které před půlnocí odpálí ohňostroj nad řeku Moselu. Přímo na mostě pak opět stojí závory. Lidé už ale nemusí ukazovat pasy, kdo však chce, může si vyplnit vědomostní test.

Městečko Schengen vybrali Lucemburčané v roce 1985 k podpisu slavné smlouvy právě proto, že leží na hranici tří států. Tehdy si ale podle někdejšího státního tajemníka lucemburského ministerstva zahraničí Roberta Goebelse nikdo neuvědomoval, jaký bude mít smlouva dopad.

„Při podpisu jsem kolegům řekl, že to, co podepisujeme vejde do dějin jako Schengenská smlouva. Všichni se smáli a já myslel, jak dobrý jsem neudělal vtip. Nakonec se ale ukázalo, že jsem měl pravdu,“ řekl Goebels.

Tehdy ji podepsaly Německo, Francie a tři země Beneluxu.Dnes už lidé na obou stranách hraniční řeky Mosely jen neradi vzpomínají na dobu, kdy před cestou k sousedům museli ukazovat pasy a obsah kufru auta.

Pavel Novák, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme