V Severním Porýní-Vestfálsku volí parlament. Očekává se porážka CDU

Kancléřka Merkelová se připravuje na další volební porážku. Obyvatelé nejlidnatější spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko si dnes volí parlament. A podle průzkumů může CDU utrpět historický debakl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vše nasvědčuje tomu, že v ekonomickém srdci Německa si posílí pozici koalice SPD se Zelenými. Na snímku sociální demokratka Hannelore Kraftová | Zdroj: Reuters

Hlasování v Severním Porýní-Vestfálsku je posledním před celoněmeckými volbami v příštím roce. Výsledek tak vnímají německá média jako důležitý ukazatel voličských nálad. A vše nasvědčuje tomu, že v ekonomickém srdci Německa si posílí pozici koalice SPD se Zelenými.

"To je také důvod, proč ministerská předsedkyně Hannelore Kraftová předčasné volby po dvou letech vypsala. Chce tak získat většinu pro svou dosud menšinovou vládu," upozorňuje zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová.

Hannelore Kraftová není v Česku příliš známá. Jako premiérka nejlidnatější spolkové země je však skutečně mocnou političkou a v současnosti také jednou z nejvýraznějších tváří SPD. Mezi voliči se těší velké popularitě především pro svou pragmatičnost a muže v čele sociálních demokratů zastiňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O volbách v Severním Porýní-Vestfálsku informovala zahraniční zpravodajka Klára Stejskalová

Objevují se dokonce spekulace, že by se Kraftová měla příští rok postavit Angele Merkelové jako protikandidátka na kancléřský post. Ona sama to však zatím odmítá.

V Severním Porýní-Vestfálsku je největší počet zadlužených měst v Německu. Žebříček vede město Oberhausen, kde na každého občana připadá dluh ve výši 8200 eur. V předvolební kampani se tak objevily ostré výpady starostů těchto měst vůči placení takzvaného solidárního poplatku na bývalé východoněmecké spolkové země.

Průzkumy rovněž naznačují, že parlament v Severním Porýní-Vestfálsku by mohl být už čtvrtým v řadě, do kterého voliči vyšlou členy Pirátské strany.

Klára Stejskalová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme