V severoirských volbách vedou nejsilnější strany DUP a Sinn Féin

V severoirském parlamentu zasednou lídři všech čtyř nejvýraznějších stran. První částečné výsledky středečních voleb do regionálního parlamentu také potvrdily dominantní postavení dvou hlavních severoirských politických uskupení protestantské DUP a katolické Sinn Féin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby v Severním Irsku | Zdroj: ČTK

Obě strany - unionistická DUP patřící k probritskému protestantskému politickému křídlu a proirská republikánská Sinn Féin - obsadí podle průběžných výsledků ve 108členném severoirském parlamentu nejméně třetinu křesel. Mandát pohodlně získali lídři těchto stran Ian Paisley a Gerry Adams.

Britská i irská vláda doufají, že z voleb vzejde společná exekutiva protestantů a katolíků. Předchozí dohoda se rozpadla před pěti lety, práce parlamentu byla pozastavena a Severní Irsko od té doby spravuje Londýn.

Severoirské politiky nyní čeká tvrdé vyjednávání. Na nové exekutivě by se měli shodnout do 26. března. Pokud se jim to nepovede, pohrozili premiéři Velké Británie a Irska Tony Blair a Bertie Ahern tím, že nově zvolený parlament rozpustí a správu provincie převedou pod své kabinety.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme