V sídle Africké unie nešpiclujeme, popřela Čína zprávu francouzských médií

Čína v pondělí popřela, že prováděla špionáž v ústředí Africké unie v etiopské metropoli Addis Abebě. Obvinění francouzského deníku Le Monde je nepravdivé a absurdní, řekl čínský velvyslanec při Africké unii Kchuang Wej-lin, jenž se účastní summitu organizace v Addis Abebě.

Addis Abeba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit Africké unie v Addis Abebě v roce 2014. | Zdroj: Reuters

Le Monde v pátek napsal, že Peking špicloval v sídle Africké unie mezi lety 2012 až 2017. Počítačoví odborníci této jediné celoafrické organizace prý přišli na to, že obsah serverů Africké unie byl přenesen i na servery ve východočínské Šanghaji. Etiopští odborníci podle respektovaného listu objevili také v budově mikrofony pod stoly a ve stěnách.

„Myslím, že se jedná o senzační příběh, ale také zcela nepravdivý a absurdní,“ sdělil agentuře AFP Wej-lin. Dodal, že článek poškodí pověst deníku, nikoli vztahy mezi Čínou a africkými státy.

O tvrzeních Le Monde pochybuje i etiopský premiér Hailemariam Desalegn. „Není (zde) nic, co by bylo ke špionáži. Nevěřím tomu,“ prohlásil.

Výstavbu ústředí Africké unie financovala vláda v Pekingu. Komplex byl otevřen v roce 2012 a označen za dar Číny africkým partnerům.

Někteří odborníci hovoří v této souvislosti o obnovení boje o vliv na tomto kontinentu. V geopolitickém soupeření v Africe stojí proti Číně hlavně zájmy bývalých evropských koloniálních mocností, mezi než patří i Francie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme