V sídle OSN se spekuluje o jednání prezidentů USA a Íránu
Na okraj Valného shromáždění OSN se může odehrát další kapitola mocenské hry, která podle analytiků začala oznámením americké administrativy, že odstupuje od plánů na vybudování prvků protiraketové obrany ve střední Evropě.
V newyorském sídle Organizace spojených národů se sejde americký prezident Barack Obama se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem a čím dál víc se spekuluje o možnosti, že na separátní jednání může být přizván také íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.
Není jisté, jestli se třeba Obama potká s Ahmadínežádem tváří v tvář nebo si vybere nějakého prostředníka, zřetelné je ale téma: americká protiraketová obrana a íránský jaderný program.
Na úvod krátký komentář k aktuální situaci z úst íránského filozofa Rahima Jahanbegloo, kterého v 90. letech íránský režim věznil kvůli jeho vazbám na Československo a Polsko.
"Američané potřebují Írán, aby vyřešili problémy v Iráku. Aby dosáhli míru na Blízkém východě. Ale stejně tak se musí vypořádat s hrozbou izraelského útoku na íránská jaderná zařízení. Proto se snaží Írán tlačit pod hrozbou sankcí ke stolu. Washington chce, aby Írán akceptoval debatu a diskusi, Ale stejně jako další obránci lidských práv nebo disidenti si myslím, že Amerika a Evropané musí mluvit o porušování lidských práv v Íránu dřív, než o jaderných otázkách."
Host Rádia Česko, analytik Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Přikryl si nemyslí, že by byla nějaká přímá souvislost mezi načasováním oznámení změn v plánech amerického protiraketového štítu ve střední Evropě bylo a setkání Obamy, Medveděva a možná i Ahmadínežáda na půdě OSN. V trojúhelníku USA, Rusko, Írán Obamův tým vsadil na řešení íránské jaderné ambice a s tím zřejmě souvisí revize protiraketového systému ve snaze dostat Rusko na palubu.
Od schůzky Obamy s Dmitrijem Medveděvem zřejmě nebude nějaká oficiální dohoda, ale je důkazem snahy o nový vztah mezi Washingtonem a Moskvou. Amerika očekává nejen dohodu o zbraních, ale snahu dostat Rusko do pozice, která pomůže řešit íránskou otázku.
Od jednání Rady bezpečnosti OSM však Pavel Přikryl neočekává žádný velký průlom, zásadnější bude Obamův projev na Valném shromáždění OSN, který bude jeho první v roli prezidenta Spojených států.