V Sin-ťangu po střetech mezi Ujgury a Číňany pokračuje zatýkání

Město Kašgar v čínské západní provincii Sin-ťang je opět pod zvýšenou kontrolou policie a armády. Peking tak reaguje na víkendové násilnosti, při kterých zemřelo asi 19 lidí. Podle čínské policie za útoky stojí teroristická organizace Islámská strana Východního Turkestánu. Muslimské organizace za incidenty naopak vidí reakci na tvrdou politiku Pekingu vůči tamním původním obyvatelům, etnickým Ujgurům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ujgurové v čínském městě Kašgar (archivní foto)

Ujgurové v čínském městě Kašgar (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Ve druhém největším městě provincie Kašgaru platí od neděle zákaz nočního vycházení, ulice střeží ozbrojená polovojenská policie a podle exilové ujgurské organizace v oblasti pokračuje zatýkání. Nejméně 100 lidí spojených s víkendovými útoky už bylo vyslýcháno a zatčeno.

Přehrát

00:00 / 00:00

O násilnostech v provincii Sin-ťang mluvila v Odpoledním Radiožurnálu zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková

2 muže podezřelé z nedělního útoku na kašgarskou restauraci čínští policisté už v pondělí večer vypátrali a na místě oba muže zastřelili.

Za poslední měsíc je to už druhý útok v této muslimské provincii. V obou případech etničtí Ujgurové napadli čínské obyvatele. Poprvé se tak stalo po dlouhých 2 letech od posledních velkých nepokojů v Urumči.

18. července ve městě Kotan při přestřelce mezi policisty a demonstranty zemřelo 14 lidí. Oficiální informace o celé události se s těmi od přítomných lidí rozcházejí; podle některých prý začali na klidné protestující střílet policisté. Úřady zase uvedly, že agresivní demonstranti začali házet na policisty Molotovovy koktejly, bomby a nože.

Víkendové útoky v Kašgaru byly podobného rázu. V obou případech napadla skupina mužů čínské obyvatele. Čínské úřady z násilností obvinily islámské radikály vycvičené v Pákistánu, proti tomu se už ale Pákistán stejně jako Světový ujgurský kongres postavily.

Napětí mezi původními obyvateli provincie Ujgury a čínskými Chany trvá už celá desetiletí, v v podstatě od začátku obsazení ujgruské provincie.

mta, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme