V Sin-ťiangu panuje relativní klid, kontrolu převzala armáda

Čína má situaci v Sin-ťiangu zmítaném etnickými násilnostmi pod kontrolou. Tvrdí to vláda ujgurské autonomní oblasti, kterou zasáhly největší násilnosti v posledních několika desetiletích. Podle oficiálních údajů zahynulo 156 lidí a více než tisíc utrpělo zranění. Mezi oběťmi jsou jak muslimští Ujguři, tak i Číňané.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci v ulících Urumči | Zdroj: ČTK

Tisíce vojáků a policistů vyzbrojených samopaly i puškami s bajonety hlídaly ulice Urumči prakticky celou noc, aby zabránily dalším etnickým střetům. Nad městem přelétávaly vrtulníky. Obě strany se totiž vzájemně obviňují z brutality.

Mladá Číňanka, která se chystala s mužem na svatební cestu, byla spolu s ním Ujgury vyvlečena z napadeného autobusu a zbita, manžela nemůže najít dodnes a bojí se o jeho život. Muslimský majitel jednoho obchodů zase popisuje, jak Číňané vyzbrojení noži ubodali dva Ujgury přímo u dveří jejich domu.

Úřady proto povolaly do Urumči další posily. Lékaři ošetřující na 1100 zraněných osob také poprvé potvrdili, že několik lidí bylo postřeleno a nachází se v kritickém stavu. Většina ale utrpěla zranění při střetech mezi muslimy a Chany.

Přečtěte si také:
Za vyvolání násilností v Sin-ťiangu hrozí tresty smrti
Násilí v Sin-ťiangu přimělo čínského prezidenta k odjezdu ze summitu G8
V čínském Sin-ťiangu pokračují etnické střety
V Urumči opět vypukly střety mezi Ujgury a policií
Přes 150 mrtvých po zásahu proti ujgurským muslimům v Číně

Robert Mikoláš, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme