V Singapuru vrcholí přípravy na historickou schůzku prezidentů Číny a Tchaj-wanu

Poprvé v dějinách budou spolu jednat prezidenti Čínské lidové republiky a Tchaj-wanu. Si Ťin-pching a Ma Jing-ťiou se sejdou v Singapuru, kde nyní vrcholí přípravy na historickou schůzku. Obě země se od porážky nacionalistů v občanské válce v roce 1949 a jejich útěku na Tchaj-wan vyvíjejí samostatně, Peking ale nezávislost ostrova neuznává.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Si Ťin-pching pravděpodobně doufá, že vojenskou přehlídkou odvede pozornost světa od „katastrofického měsíce srpna“, ve kterém šlo především o problémy jeho země

Čínský prezident Si Ťin-pching pravděpodobně doufá, že vojenskou přehlídkou odvede pozornost světa od „katastrofického měsíce srpna“, ve kterém šlo především o problémy jeho země | Foto: Wikimedia Commons, Plenário do Congresso, Senado Federal, CC BY 2.0

Ještě před schůzkou týmy obou prezidentů musely vyřešit zásadní problém, a to co se týče oslovení. Nebudou si říkat ani “vaše excelence“, ani “pane prezidente“, ale prostě “mister“, tedy pane.

Někomu se to může zdát malicherné, ale zejména pro Peking jde o zcela zásadní věc. Hlava ČLR by nikdy svému tchajwanskému protějšku neřekla “pane prezidente“. Peking totiž Tchaj-wan jako samostatný neuznává, naopak se nevzdává plánů na obsazení ostrova silou.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Singapuru se na historické schůzce sejde čínský prezident Si Ťin-pching s tchajwanským protějškem Ma Jing-ťiouem. Detaily schůzky přiblížil Robert Mikoláš

I při vojenské přehlídce v roce 2009 na počest 60. výročí vzniku ČLR, kdy na pekingském náměstí Tchien-an-men defilovali zástupci všech čínských provincií, na závěr pochodovala i skupina reprezentující ostrov Tchaj-wan.

Setkání obou hlav států je především symbolické. Nedojde k podpisu žádných dohod, nebudou se řešit ani sporné ostrovy v Jihočínském moři. Státníci nevystoupí se společným komuniké, i tiskové konference budou mít každý zvlášť.

Sobotní rozhovory obou státníků proběhnou na neutrální půdě, v Singapuru, pro který je na jedné straně Čína významným obchodním partnerem a žije v něm i početná čínská komunita, na straně druhé singapurská armáda často cvičí na Tchaj-wanu.

Podle pozorovatelů je ale schůzka velmi důležitá, jde totiž o vzájemné poznávání. Tchajwanský prezident chce také lobbovat za to, aby Čína “povolila“ vstup ostrova do různých mezinárodních organizací, což většinou blokuje. Dokonce i zahraniční pomoc v případě přírodní katastrofy musí jít formálně přes Peking.

Ma Jing-ťiou se ale určitě na konci svého prezidentského mandátu zapíše do dějin jakožto první tchajwanský vůdce, který se sešel s nejvyšším představitelem Čínské lidové republiky.

Historická schůzka má význam i pro Čínskou lidovou republiku. Jde hlavně o vzkaz tchajwanským voličům. Ti se totiž chystají k lednovým prezidentským volbám a v nich je hlavním favoritem kandidátka opozičních Demokratů Tsai Ing-wen.

Ta nestojí o sjednocení s Čínou, a to ani na principu “Jedna země, dva systémy“, který Peking uplatňuje v Hongkongu. Na druhé straně ale opoziční politička trvá na tom, aby současný status quo, tedy že Tchaj-wan formálně nevyhlásí samostatnost, ale že se nestane součástí ČLR, zůstal zachován.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme