V Soluni začal summit evropské pětadvacítky

Nejvyšší představitelé 15 členských zemí Evropské a deseti kandidátských států se dnes odpoledne slétali do Soluně k třídennímu summitu, na kterém se budou poprvé bavit o evropské ústavě a o uhlazení roztržky vyvolané na jaře americkou invazí do Iráku. Českou republiku zastupují premiér Vladimír Špidla, ministr zahraničí Cyril Svoboda a český velvyslanec při Evropské unii Pavel Telička.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

komplex Porto Carras | Zdroj: ČTK

Celé odpoledne dosedala na soluňské letiště, které je uzavřené pro veřejnost, letadla s premiéry a ministry zahraničí budoucí evropské pětadvacítky. Kolem 15:00 SELČ přistál i premiér Vladimír Špidla, poté se dopravil vrtulníkem do 100 kilometrů vzdáleného letoviska Pórto Karrás.

Schůze začala v 18 hodin prvním pracovním zasedáním, na které naváže večeře věnovaná hlavně zahraniční politice. Hlavním tématem rozhovorů bude Evropská ústava navržená Konventem. Středně velké a menší země jsou proti navrženému textu, který podporují velké země jako například Německo nebo Francie.

"Závěry z Konventu jsou pouze základem pro vyjednávání, která začnou v té mezivládní konferenci," řekl Českému rozhlasu ministr zahraničí Cyril Svoboda. Rozhovory v Porto Karras ukáží, jak vážné slovo mají menší a středně velké země, mezi které patří i Česká republika.

Účastníci summitu se budou večer bavit také o společné azylové a imigrační politice, která je jedním ze tří stěžejních témat summitu. Summit vyvrcholí v sobotu setkáním s nejvyššími představiteli Chorvatska, Srbska a Černé Hory, Bosny a Hercegoviny, Makedonie a Albánie. EU potvrdí, že považuje za oprávněné jejich snahy se stát členskými zeměmi, zopakuje však, že k tomu musejí být splněny náročné politické a ekonomické podmínky.

Řecké úřady chtěly původně uspořádat summit v Soluni, zalekly se však připravovaných demonstrací svolaných protiglobalizačními, anarchistickými a komunistickými skupinami a přesunuly ho proto do komplexu Pórto Karrás na poloostrově Sitónia, který se dá daleko snáze chránit. Soluňskými ulicemi se chystá projít až 100.000 demonstrantů.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme