V Somálsku hrozí dvěma Francouzům trest smrti

Dva francouzští agenti zřejmě stanou před soudem v Somálsku za spiknutí proti islámu. Podle agentury AFP jsou oba rukojmí pravděpodobně v rukou islámské radikální organizace Šabáb, která za ně zatím nepožaduje žádné výkupné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Somálsko - území

Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner připustil, že kontakty s únosci zatím nejsou zcela navázány, ale zároveň dodal, že Francie dělá všechno pro to, aby zachránila životy svých občanů.

Podle Šabábu se oba zřejmě ocitnou před soudem. Jednak za spiknutí proti islámu, a také za špionáž, za což jim hrozí trest smrti. Zajatí Francouzi byli příslušníci tajných služeb a v somálském Mogadišu připravovali výcvik asi pěti set somálských vládních vojáků. V Agenti byli v Mogadišu údajně akreditováni jako novináři.

Kouchner potvrdil, že Francie vyvíjí na somálskou vládu tlak, aby pomohla s jejich propuštěním. Radikální islamisté, kteří jsou proti vládě v opozici zatím neformulovali ani výši výkupného a trvají na soudu.

Somálsko, zmítané vnitropolitickými boji, navíc nekontroluje své pobřežní a sousedící mezinárodní vody, kde místní piráti soustavně berou do zajetí okoloplující lodě i s jejich posádkami.

Přečtěte si také:
Dva francouzští agenti stále zůstávají v zajetí somálských ozbrojenců
Piráti v Indickém oceánu neúspěšně zaútočili na německou zaoceánskou loď
Evropská komise vyzvala rybářské lodě v Indickém oceánu k ostražitosti
Svět se bude skládat na pomoc pro Somálsko
Francie zneškodnila v Indickém oceánu velitelskou loď pirátů
Kapitán lodi unesené somálskými piráty je na svobodě

Jan Šmíd, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme