V Somálsku není rok po hladomoru co jíst. Lidé se zbytkem sil utíkají z domovů

Somálsko máme asi všichni v paměti jako zemi, kde není co jíst. Někteří z nás se o tom učili v 90. letech ve škole. Hladomor se do tohoto státu Afrického rohu vrátil vloni. Zemřeli v jeho důsledku desítky tisíc lidí. Humanitární organizace ale varují, že Somálci prchají před suchem, hladem i válkou pořád. Pokud cestu přežijí, je jejich cílem některý z uprchlických táborů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hladomor v Somálsku | Foto: ČTK/AP, Schalk van Zuydam | Zdroj: ČTK

Voda, jídlo, léky a jednoduché přístřeší, to potřebují vyhladovělí Somálci ze všeho nejvíc. V táborech pro uprchlíky tyto základní potřeby humanitární organizace rozdělují podle speciálních pravidel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Humanitární krizi v Somálsku popisuje redaktorka Martina Hanáčková.mp3

Další péče se řídí tím, v jakém jsou uprchlíci zdravotním stavu. Jak vysvětluje ředitel ADRA Somálsko Joel Echevarria, Somálce vyhnala z domovů krajní životní situace. Ve většině případů se proto touží vrátit a v tom se jim ADRA snaží pomoci.

„V táborech není moc co dělat, i když někteří lidé provozují obchůdky se základním zbožím nebo pomáhají s úklidem. Většinou se ale jen tak poflakují. My se je ovšem snažíme zase umisťovat zpátky do míst, odkud pocházejí. A oni to vítají. Záleží ale také na aktuální bezpečnostní situaci,“ uvádí Joel Echevarria.

ADRA v Somálsku působí už 20 let a pracuje v několika částech země. Výsledky ADRY každoročně závisí na částce, kterou se podaří vybrat.

„Loni během hladomoru byla odezva dárců obrovská. Poté, co OSN vyhlásila, že je katastrofa na ústupu, se počet lidí, kteří na pomoc Somálsku přispívali, snížil. Jenomže, i když se hladomor podařilo zastavit, lidé stále nemají co jíst a s největší pravděpodobností je zasáhne také letošní sucho. Do Somálska měly už dávno přijít deště. Pořád ale pršet nezačalo,“ objasňuje ředitel ADRA Somálsko.

Joel Echevarria přitom předvídá, že kvůli globálnímu oteplování by se situace mohla ještě dále zhoršovat. Sucho ale není jediným trápením Somálců. Další věcí je chaos, piráti a hrozba islamistů z organizace Šabáb, hlásící se k síti Al-Káida.

Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme