V souvislosti s odposlechy zatkly britské úřady Rebeku Brooksovou

V souvislosti s vyšetřováním praktik bulvárních novin zatkla britská policie Rebeku Brooksovou. Šéfka Murdochovy společnosti News International rezignovala na svůj post v pátek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rebeka Brooks odstoupila ze své funkce. | Zdroj: Reuters

Brooksová byla zatčena kvůli podezření z nekalých novinářských praktik a uplácení. Někdejší šéfredaktorka bulvárního listu News of the World se pod tlak dostala kvůli skandálu s odposlechy.

Redaktoři zmíněného deníku měli touto metodou získávat tajné informace. Podle některých zdrojů měli napíchnuté telefony konkurenčních žurnalistů, osob britského veřejného života, ale také například členů královské rodiny.

Největší pohoršení ale vyvolala zpráva, že odposlouchávány měly být také hlasové schránky obětí teroristických útoků z 11. září a jejich pozůstalí.

Brooksová stála v čele bulvárního nedělníku před osmi lety, kdy si redakce objednala odposlech zavražděné školačky Milly Dowlerová. Brooksová sama vždy tvrdila, že o odposlechu nic nevěděla.

BBC uvedla, že Brooksová je už desátou osobou zatčenou v souvislosti s nezákonnými odposlechy redakcí novin News of the World. Ani proti jednomu z nich zatím nevznesli formální obvinění. V úterý měla Brooksová společně s Murdochem a jeho synem vypovídat před parlamentní komisí, která skandál také vyšetřuje.

Policejní vyšetřování tohoto skandálu probíhá pod krycími jmény Weeting a Elvede. Vyšetřuje se jednak nezákonný odposlech telefonů, jednak korupce v řadách policie.

Kvůli skandálu odstoupila hlava londýnské policie

A to už má první oběť. Šéf londýnské metropolitní policie rezignoval. Paul Stephenson v neděli večer odstoupil v souvislosti s obviněním, že se britští policisté nechali uplácet za poskytování citlivých osobních údajů nebo za krytí nezákonných telefonních odposlechů.

Stephenson navzdory rezignaci prohlásil, že neměl tušení o rozsahu podezření z odposlechů Murdochovými novináři. Rezignoval proto, že ředitel metropolitní policie by se měl plně venovat přípravě bezpečnostních opatření vstříc londýnské olympiádě příští rok a ne věnovat svůj čas odvracení podezření.

Milan Kocourek, Adéla Havránková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme