V Sowetu oslavují Mandelův odkaz tancem. Netruchlíme, ale slavíme, říkají

Do Jižní Afriky se na pohřeb Nelsona Mandely chystají desítky státníků z celého světa, sami Jihoafričané se s Madíbou loučí po svém. A v Sowetu označovaném za symbol boje proti apartheidu pak lidé Mandelův život oslavovali tancem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Sowetu se lidé s Madíbou loučí hlavně zpěvem a tancem.

V Sowetu se lidé s Madíbou loučí hlavně zpěvem a tancem. | Foto: Robert Mikoláš

Netruchlíme, ale slavíme, říkají mnozí Jihoafričané v reakci na smrt Nelsona Mandely. První černošský prezident Jihoafrické republiky zemřel v noci na pátek ve věku 95 let. Hlavně v místě jeho dlouholetého bydliště, Sowetu, které se stalo symbolem boje proti apartheidu, se pak lidé s Madíbou loučili hlavně zpěvem a tancem.

Ulici vedoucí kolem domu Nelsona Mandely lemují obchůdky, kavárny a restaurace. Jejich terasy v prvních patrech se ale doslova přes noc proměnily ve vysílací stanoviště médií z celého světa. V přízemních prostorách pak vypukla obrovská party.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o loučení Jihoafričanů s Nelsonem Mandelou natočil přímo v Sowetu zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Místní tančí a zpívají, několik žen v žluto-zelených tričkách, tedy v barvách vládnoucího Afrického národního kongresu, pak dokonce i na stolech. Chtějí vidět a být slyšet:

„Pro mne Mandela neodešel, stále ve mně žije. Jeho duch i jeho duše. Měla bych ho snad nechat jít? Ne. To nejde. Je to člověk, který bojoval za rovnost. On nemůže zemřít,“ vysvětluje jedna z žen a dál pokračuje v oslavě života Nelsona Mandely.

„Byl ikonou. Přinesl demokracii do Jižní Afriky. Bojoval za nás za všechny. Dokonce i když byl ve vězení. Proto oslavujeme jeho život, proto netruchlíme,“ dodává další z tanečníků a zároveň někdejších Mandelových sousedů.

V Sowetu se lidé s Madíbou loučí hlavně zpěvem a tancem. | Foto: Robert Mikoláš

Dva nositelé Nobelovy ceny míru v jedné ulici

Přímo naproti nám stojí dům Nelsona Mandely, dnes muzeum, ve kterém Madíba žil v letech 1946 až 1962. Mimochodem ve stejné ulici jako arcibiskup Desmond Tutu. Jde tak o jedinou třídu na světě, ve které bydleli dva nositelé Nobelovy ceny míru.

Jihoafrické úřady uvedly, že nyní připravují Mandelovo tělo na to, aby mohlo být od středy do pátku vystaveno v sídle vlády v Pretorii. V sobotu ostatky držitele Nobelovy ceny za mír přepraví vojenský speciál do města Mthatha, odkud budou převezeny do Qunu.

„Chci, aby si moje děti tento den navždy zapamatovaly, proto jsem přišla k Mandelovu domu,“ vysvětluje 40letá běloška, která právě položila květiny u Mandelova domu.

A proudí sem další a další. Bez rozdílu barvy pleti, víry a pohlaví. Většina se fotí před portrétem Mandely, jeho obličej také dominuje na šatech starší paní, která se pohupuje v rytmu další z písní znějících ulicí.

„Nosím jeho fotku, protože bojoval proti apartheidu,“ říká osmiletá dívenka, která drží velký potrét Nelsona Mandely.

Usměje se a odchází s otcem, který má na zádech jedno z Madíbových hesel: Nehleďme do minulosti, ale do budoucnosti.

Na pohřeb Mandely poletí s prezidentem Hollandem i jeho předchůdce Sarkozy

Číst článek

Nelson Mandela | Foto: Michal Jindra

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme