V Srbsku končí přípravy na prezidentské, parlamentní a místní volby

V Srbsku zítra začínají prezidentské, parlamentní a místní volby. Jejich výsledky by mohly otřást dosavadní vládou euro optimistů, kteří Srbsko přes mnohé překážky přivedli ke kandidatuře do Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbsko demonstrace | Zdroj: ČTK

Pouliční muzikanti na pěší zóně hrají na posmutnělou notu. Lidé jsou unavení korupcí, zločinností a arogantním chováním politiků vládnoucí koalice Demokratické strany a socialistů, říká předsedkyně Sdružení nevládních organizací Mirjana Tomić:

„Myslím si, že letos se lidé definitivně rozhodnou až ve volební místnosti. Mají stejně jako já velké dilema. Demokratická strana se lidem hodně zprotivila, hlavně její lidé na místní úrovni. Mají papalášské manýry a ztrpčují obyčejnému člověku život. Odvrátí se od nich i ti, kteří by jinak demokraty volili.“

Mirjana rozhodně nebude volit Srbskou pokrokovou stranu Tomislava Nikoliče, které průzkumy věští až 30% vítězství. Pokrokáři ovšem vznikli oddělením od radikální strany Vojislava Šešelje, souzeného v Haagu za válečné zločiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Dorazín popisuje finální přípravy před srbskými volbami

„To je pro mě natolik nepřijatelné, že bych raději olíznula chodník před kanceláří, než abych je volila.“ Říká Mirjana, která dá svůj hlas nějaké menší straně, která půjde do koalice s demokraty:

„Demokratická strana nebude mít tak velkou většinu, budou se muset chovat slušněji a vznikne jakási kontrola. Volby mohou být překvapivé v tom, kolik malých stran se do parlamentu dostane.

Přesně opačně bude volit inženýr Alexandar Krunić. Ten soudí, že Demokratická strana Srbsku jen ublížila:

„Ve jménu vstupu do Evropské unie jim bylo povoleno vše. Rozprodali zemi, třetinu území dali Albáncům a ještě chtějí věnovat Vojvodinu Maďarům a to všechno s mlhavým cílem členství v Evropské unii, která se rozpadá. Takhle se stát neřídí.“

Alexandar si proto zvolil konzervativní stranu bývalého prezidenta a premiéra Vojislava Koštunicy:

„Koštunica a jeho okolí jsou jedinou elitou, kterou máme. Nejsou to nacionalisté v negativním smyslu. Jim jde opravdu o náš stát a uchování našich tradičních hodnot. Jsou to seriózní lidé se seriózním programem.“

Podle některých odhadů by mohla koalice Koštunicovy strany s pokrokáři vytvořit příští vládu. Voliči o tom rozhodnou už zítra.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme