V Srbsku parlamentní volby

V Srbsku začaly ráno předčasné parlamentní volby. Šest a půl miliónu voličů bude rozhodovat o složení nového nejvyššího zákonodárného sboru republiky. Na 8700 volebních místností se otevřelo v 7:00 hodin našeho času.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle posledních průzkumů veřejného mínění získá v 250členném parlamentu drtivou většinu osmnáctičlenná koalice Demokratická opozice Srbska (DOS) podporující nového prezidenta Vojislava Koštunicu. Kdysi mocní Miloševičovi socialisté budou odsunuti do role okrajové strany. Průzkumy přisuzují DOS přes 70 procent hlasů, zatímco socialistům jen kolem 13 procent.

Volby se konají také ve třech Srby obydlených oblastech jihosrbské provincie Kosovo, která je od loňského jara pod správou OSN a kde žije na 150 tisíc Srbů. Albánci, kteří usilují o nezávislost Kosova, volby bojkotují, stejně jako to dělali posledních deset let za Miloševičova režimu. Naopak mají v plánu uspořádat dnes po poledni v Prištině proti volbám masový protest.

Jak uvedla agentura Reuters, volby v Kosovu se rozjíždějí jen velmi pomalu. Voliči v srbské části Kosovské Mitrovice a Gračanice půjdou k urnám, v čemž spatřují symbolické gesto, které má ukázat, že OSN spravovaná provincie je nadále součástí Srbska. V kosovském správním středisku Prištině byly volební místnosti, silně střežené jednotkami KFOR, ještě hodinu po oficiálním zahájení voleb uzavřené. Důvody zdržení nebyly oznámeny.

Volební místnosti se uzavřou ve 20:00 středoevropského času. První odhady výsledků by mohly politické strany a nezávislé monitorovací organizace zveřejnit už v noci.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme