V Srbsku protesty proti nové vlně násilí

Tisíce lidí vyšly ve středu večer do ulic srbských měst, aby protestovaly proti násilnostem zaměřeným převážně proti Srbům v Kosovu. Manifestující, kteří skandují hesla na podporu Srbů, reagují na středeční krvavé srážky mezi Albánci a Srby v Kosovské Mitrovici a dalších místech Kosova, které si podle posledních informací vyžádaly nejméně 17 mrtvých a téměř 300 zraněných. Střety byly hlášeny z několika míst od Kosovské Mitrovice na severu, přes Urosevac na jihu až po Pec na západě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kosovské děti na zničených tancích

kosovské děti na zničených tancích | Foto: Robert Mikoláš

V mnoha případech byli zraněni také příslušníci mezinárodních mírových jednotek. Ministerstvo zdravotnictví v Kosovu prohlásilo, že mrtvých je 16, šest v Mitrovici, tři v Lipljanu, tři v Caglavici, dva v Urosevaci, jeden v Peci a jeden v Gnjilane. Sedmnáctá oběť byla nahlášena z Prištiny.

Křehký mír mezi kosovskými Albánci a Srby vzal za své v nejhorších střetech mezi oběma skupinami od roku 1999, kdy kontrolu nad oblastí převzaly mírové jednotky OSN a NATO, a padly tak naděje na úspěch mezinárodní intervence. Jednotky NATO se marně snažily střetu zabránit. Vážnou krizi však více než počet mrtvých naznačuje míra násilí. Srbové v obavě, že by se Albánci mohli obrátit na své ochránce v NATO a OSN, začali napadat příslušníky mírových jednotek a policie. Srbský kosovský politik Momcilo Trajkovic prohlásil: "Jsme zpátky v roce 1999." Místní Albánce pobouřilo utonutí tří albánských chlapců v řece, kam je měly zahnat srbské děti. Mezi Srby a Albánci se poté rozpoutala střelba a policie spolu s mírovými jednotkami musela použít slzného plynu a slepých nábojů,aby Albánce ve stíhání Srbů zastavila. Vojákům, kteří po částech postupně zajišťovali město, shořely dva červenobílé policejní džípy OSN a Mitrovicí se valila oblaka slzného plynu. V Bělehradě se před sídlem srbské vlády shromáždilo na 10.000 lidí, kteří zablokovali hlavní dopravní tepny v centru města. Na jihovýchodě Srbska ve městě Nis zapálili protestující, kterých se tu sešlo na 2000, místní mešitu. Tisíce lidí se shromáždily k protestům také v Novim Sadu. Hoří také několik ortodoxních srbských kostelů a klášterů. Albánci údajně zapálili všechny srbské náboženské budovy v Prizrenu na jihozápadě Kosova a v blízkosti kláštera Visoki Decani vybuchly granáty.

Počet zapálených srbských církevních staveb jde údajně do desítek. Podle srbských zdrojů ještě dnes na zvláštní žádost Srbska bude situaci řešit Rada bezpečnosti OSN.

Markéta Kaclová, Nora Grundová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme