V srbských volbách zvítězili nacionalisté, vládu ale zřejmě nesestaví

Srbské parlamentní volby podle předběžných výsledků vyhrála nacionalistická Srbská pokroková strana. Získala 24 procent hlasů, a porazila tak nejsilnější subjekt současné vládní koalice - Demokratickou stranu, která získala o necelá dvě procenta hlasů méně. Velký úspěch zaznamenali socialisté, vládní strana, která oproti volbám před čtyřmi lety zvojnásobila počet svých hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbské parlamentní volby vyhrála nacionalistická Srbská pokroková strana Tomislava Nikoliče (Na snímku volí společně s manželkou Dragicou) | Zdroj: ČTK

Vítězství pokrokářů tak ještě nemusí znamenat změnu vlády. Volební jednání ještě nezačala, ale dá se usuzovat, že pokud se strany stávající koalice dohodnou a přiberou představitele národnostních menšin, mohla by pokračovat současná koalice kolem Demokratické strany bývalého prezidenta Borise Tadiče.

Taková vláda by byla jasně proevropsky orientovaná, jejím cílem by bylo členství v EU a zapojení do západních struktur. Jazýčkem na vahách jsou ale socialisté. Vše bude záviset na tom, jak se rozhodnou a zda Demokratická strana přistoupí na jejich podmínky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Srbské volby sleduje v Kosovu reportér ČRo Martin Dorazín

Existuje ale také možnost, že by vládu sestavili lidé ze Srbské pokrokové strany Tomislava Nikoliče. Tato strana sice deklaruje svoji příslušnost k Evropě, ale vznikla odštěpením od ultranacionalistické Srbské radikální strany.

Na výsledek srbských voleb čeká Evropská komise, aby mohla stanovit datum začátku vstupních rozhovorů. Data by se Srbsko mohlo dočkat ještě letos, pokud vládu vytvoří bývalá koalice kolem proevropské Demokratické strany. Jestliže bude kabinet formovat Srbská pokroková strana společně se socialisty, rozhovory o členství v EU se zkomplikují.

Prezident vzejde až z 2. kola

Srbští voliči hlasovali nejen do parlamentu, ale vybírali také nového prezidenta. Ani jeden z kandidátů nezískal více než 50 procent hlasů, a 20. května se tak uskuteční druhé kolo. Voliči do něj poslali šéfa Srbské pokrokové strany Tomislava Nikoliče a bývalého prezidenta Borise Tadiče. Oba získali v 1. kole velmi podobný počet hlasů.

V Kosovu, kde žije početná srbská menšina a často dochází k násilným střetům mezi Srby a Albánci, byl v době voleb klid, nedošlo k jedinému incidentu. Uklidňujícím dojmem zřejmě zapůsobila zesílená přítomnost mezinárodních sil KFOR, příslušníků mise EULEX a dalších organizací.

Martin Dorazín, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme