V Súdánu pokračují třídenní prezidentské a parlamentní volby

V Súdánu, rozlohou největším africkém státě, začaly v neděli první volby s účastí více stran po téměř čtvrt století. Hlasování může naznačit, jestli se obrovská země na Nilu vydá spíš na cestu míru a stability nebo naopak dalších konfliktů a případně i rozdělení na severní a jižní část.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chartúm

Chartúm | Foto: Jiří Hošek

Súdánci přicházejí k volebním urnám pět let po ukončení občanské války mezi severem a jihem země. Poprvé od roku 1986 se o jejich přízeň uchází více politických stran. Volby jsou součástí mírové dohody, která ukončila dvaadvacetiletou občanskou válku. Podepsala ji vláda a jihosúdánští povstalci ze Súdánské lidové osvobozenecké armády v lednu 2005.

V některých oblastech země je ale situace stále neklidná. Evropská Unie kvůli obavám o bezpečnost nedávno stáhla své volební pozorovatele ze západosúdánské oblasti Dárfúr.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Súdánu jsme na Rádiu Česko hovořili s afrikanistou a diplomatem Vladimírem Klímou.

„V části Dárfúru se při současných podmínkách ani dobře volit nedá. A samozřejmě nejde tam jen o to, jaký bude mít Dárfúr vztah k ústřední súdánské vládě, ale také jsou tam mocenské třenice etnického rázu, přímo mezi obyvateli Dárfúru,“ přiblížil na Rádiu Česko Vladimír Klíma, afrikanista, který poznal Afriku také jako diplomat.

Podle OSN v této oblasti dosud zahynulo na 300.000 lidí a 2,5 milionu osob muselo v průběhu letitého konfliktu opustit své domovy. V této souvislosti je stíhán Mezinárodním trestním tribunálem i současný súdánský prezident Umar Bašír, který je ale favoritem na post dosavadní hlavy státu. Jeho dva hlavní konkurenti volby bojkotují, protože vláda prý přichystala jejich zmanipulování.

Favoritem na post prezidenta je Umar Bašír

„Bašír má reálnou šanci obhájit prezidentský post. Je to země násilí a nerovnosti a volby se vlastně konají tak, aby potvrdili Bašírovo vůdcovské postavení. On tím, že bude mít z údajně svobodných voleb určitou novou legitimitu, bude více čelit tomu mezinárodnímu zatykači,“ uvedl Klíma.

Podle pozorovatelů nelze očekávat, že se třídenní volební maratón obejde bez manipulací nebo organizačních problémů. Mamutí podnik je pro rozlehlou zemi s mizernou infrastrukturou a obyvatelstvem bez zkušenosti s demokratickým hlasováním nesmírně náročnou záležitostí. Súdánci volí kromě prezidenta také guvernéry jednotlivých států, poslance parlamentu národního i regionálních.

„Volby může zkomplikovat nejen složitý volební systém, organizační nedostatky, ale také negramotnost mnoha obyvatel Súdánu. Projevuje se to například v tom, že spousta prostých lidí nezná nějaké protikandidáty či alternativy k vedení prezidenta Bašíra. Navíc jsou tam velké problémy mezi severem a jihem země, kde hrozí rozpad,“ přiblížil afrikanista.

Jan Prokeš, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme