V Súdánu začínají volby. Budou legitimní?

Tři dny budou trvat volby v největší africké zemi Súdánu. V zemi poznamenané dlouhými občanskými válkami se bude volit prezident, parlament a místní zastupitelstva. Volební proces ale doprovázejí pochybnosti o jeho legitimitě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Súdán, lokalita Usli. Nenápadné zbytky starověkých kultur.

Súdán, lokalita Usli. Nenápadné zbytky starověkých kultur. | Foto: Miroslav Bárta

Krátce před volbami stáhly své kandidáty největší opoziční síly v zemi. K bojkotu se rozhodly z důvodu údajných předvolebních manipulací, kterých se dopustila vládnoucí Strana národního kongresu prezidenta Omara al-Bašíra.

Přehrát

00:00 / 00:00

volby-sudán.mp3

Podle pozorovatelů je tak téměř jisté, že Bašír získá většinu hlasů a v prezidentském úřadu zůstane. Súdánci jdou k pluralitním volbám poprvé od roku 1986.

Prezident Bašír chce volbami legitimizovat svou vládu a zpochybnit tím mezinárodní zatykač, kterému už celý rok úspěšně uniká. Mezinárodní trestní soud obvinil súdánského prezidenta z genocid v Dárfúru.

Štěpán Macháček, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme