V Sýrii demonstrují stovky tisíc lidí. Hlášeny jsou střety s policií

Ulicemi v mnoha syrských městech pochodují podle různých odhadů stovky tisíc lidí. Opoziční hnutí totiž na dnešek, po tradičních pátečních modlitbách, svolalo masové pochody na náměstí v mnoha městech. Hlášeny jsou tvrdé střety bezpečnostních sil s protestujícícmi v několika městech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Sýrii demonstrují stovky tisíc lidí | Zdroj: Reuters

Téměř tři sta tisíc lidí vyšlo do ulic po pátečních modlitbách v severosyrském městě Idlib. Desítky tisíc demonstrantů jsou ale i v ulicích dalších syrských měst. Ve městě Dúmá u Damašku se sešlo podle zdrojů agentury AFP až 70.000 lidí. Policie je rozháněla slzným plynem i bombami s hřebíky.

V Homsu zastřelily provládní složky 10 demonstrantů. Média a agentury se ale musí i tentokrát spoléhat na amatérské záběry a výpovědi aktivistů. Zahraniční novináři nemají do země přístup, není tak možné informace nezávisle ověřit.

Demonstranti chtějí ukázat, že syrské opoziční hnutí žádající rezignaci prezidenta Bašára Assada má velkou lidovou podporu a že by se nemělo podceňovat. Chtějí to ukázat zejména arabské pozorovatelské misi, která je v zemi od pondělí a která podle všeho hodnotí situaci v Sýrii jako ‘klidnou‘.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii mluvil na Rádiu Česko zahraničně-politický analytik ČRo Milan Slezák.

Podle ruského ministerstva zahraničí se situace v Sýrii zřejmě uklidňuje. Poukazují na to prý komentáře a oficiální vyjádření pozorovatelů. Podle organizace Human Rights Watch ale Damašek před pozorovateli ukrývá politické vězně, očití svědci zase mluvili o odvážení a skrývání tanků ve městě Homs před příjezdem skupiny.

Skupina LAS přijela do Sýrie prozkoumat, zda režim prezidenta Bašára Asada přestal s devět měsíců trvajícími násilnými represemi vůči demonstrantům usilujícím o Bašárovu rezignaci. I přes její přítomnost v Sýrii umírají další lidé, jen včera to byly podle opozice 4 desítky. Podle odhadů zemřelo od začátku protestů na pět tisíc Syřanů.

Ozbrojení povstalci v Sýrii mezitím ohlásili přerušení bojů. Prý do té doby, než se jejich velitelům podaří sejít se s pozorovateli z Ligy arabských států. Zatím se to údajně nepodařilo.

Jak na Rádiu Česko upozornil zahraničně-politický analytik ČRo Milan Slezák, situace v Sýrii bude v následujících dnech eskalovat. „Bylo by dobré, kdyby prezident Assad odešel, dokud je čas. Aby neskončil jako plukovník Kaddáfí. On se k tomu ale nemá. A také nejde pouze o něj. Jde o celý režim,“ uvedl.

Martin Křížek, Pavel Polák, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme