V Sýrii havaroval americký vojenský konvertoplán, posádka utrpěla jen lehká zranění

Vojenský konvertoplán amerického letectva typu Osprey havaroval v Sýrii. Dva členové posádky se lehce zranili, další osoby na palubě stroje vyvázly bez větší úhony. S odvoláním na americkou armádu o tom v pátek informovala agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký vojenský konvertoplán Bell Boeing V-22 Osprey | Zdroj: www.defense.gov

Oba zranění vojáci ze stroje typu Osprey byli po lékařské prohlídce propuštěni. Příčiny incidentu nebyly sděleny.

Americké vojenské letectvo poskytuje v Sýrii vzdušnou podporu pozemním silám arabsko-kurdské koalice. Ta dobývá mimo jiné oblast města Rakka, které sloužilo jako bašta teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Co je s Bagdádím? Islámský stát zveřejnil nahrávku, která zpochybňuje vůdcovu smrt

Číst článek

Konvertoplán je stroj, který je schopen kolmého startu i přistání. V průběhu letu mění metodu dosažení vztlaku. Americký Bell Boeing V-22 Osprey s překlopnými rotory je v současnosti jeden z mála funkčních konvertoplánů, který je v provozu.

Podle Wikipedie může startovat a přistávat vertikálně nebo s krátkým vzletem a přistáním. Je určen k plnění úkolů jako konvenční vrtulník s dlouhým doletem, přičemž může dosáhnout rychlosti turbovrtulového letadla. V-22 byl vyvinut a vyrábí jej společně firmy Bell Helicopter Textron a Boeing a je používán americkou námořní pěchotou a letectvem.

ČTK, ber Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme