V Sýrii platí dohoda o bezpečných zónách. Do budoucna má zajistit bezpečný návrat uprchlíků

V Sýrii v noci z pátku na sobotu začala platit dohoda o bezpečných zónách. Jejich vznik posvětili už ve čtvrtek zástupci Ruska, Turecka a Íránu na jednáních v Kazachstánu.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecké jednotky na severu Sýrie

Turecké jednotky na severu Sýrie | Zdroj: ČTK

Do otevřených bezpečných zón patří oblasti Idlíb, části Homsu, Latákie a Aleppa.
Podle ruských úřadů zhruba měsíc potrvá než bezpečné zóny vstoupí naplno v platnost, a to za podmínky, že se v nich nebude bojovat.

Pak by měly být otevřené zhruba půl roku a měly by umožnit bezpečný návrat uprchlíků. Na zajištění zón se má podílet hlavně Rusko a garantem má být také Írán. Nad zónami nebudou smět přelétávat syrská a ruská letadla a zákaz bude platit i pro letouny koalice, které velí Spojené státy.

Panují však pochybnosti, zda se oblast bez bojů podaří udržet. Například syrská ozbrojená opozice nesouhlasí s tím, že v roli garanta vystupuje Írán. Podobný postoj mají i Spojené státy, podle kterých Írán pouze podněcuje násilí v Sýrii a nesnaží se ho zastavit.

„Nejdůležitější je, že memorandum pomůže zastavit vojenské akce a povede tak k ukončení syrské krize. Smlouva je skutečně velmi důležitá pro vyřešení politické situace," řekl zástupce ruského ministerstva obrany Alexandr Fomin.

„Je to dobrý plán, ať už přišel od Ruska nebo Spojených států. Nezáleží na tom, jestli se za ním skrývají snahy rozdělit Sýrii, pokud bezpečnostní zóny opravdu pomohou zastavit lidské utrpení a válku. Dřív jsme žili pod jedním tyranem, teď jich je několik. Ochranné oblasti jsou skvělý nápad a doufám, že dopadne dobře," říká jeden ze Syřanů žijící v Aleppu.

Nicméně to, že bude klid zbraní opět poměrně křehký vyplývá i z varování ruského Generálního štábu. Jeho šéf Sergej Rudskoj upozornil, že vytvoření klidových zón neznamená ukončení bojů proti teroristickým organizacím v Sýrii.

 

 

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme